Po kilkuletniej przerwie odbyło się ponownie w ośrodku rekolekcyjnym "Arka" w Gródku n. Dunajcem.
Po raz dziesiąty w Gródku n. Dunajcem odbywa się od 12 do 13 czerwca Ogólnopolskie Forum Sądowe, które zgromadziło ponad 100 osób z sądów kościelnych z całej Polski, w tym oficjałów, obrońców węzła, notariuszów i adwokatów.
- Obecne forum jest poświęcone zagadnieniu „Procesy małżeńskie w procesie nowelizacji Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 roku”. To już 40 lat, jak św. Jan Paweł II promulgował posoborowy Kodeks prawa kanonicznego. Na tym kodeksie wszyscy wyrośliśmy. On nas formował, ale też na naszych oczach ulegał dynamicznym nowelizacjom, które wprowadzał już Jan Paweł II, potem Benedykt XVI, a obecnie Franciszek - mówi ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut z UPJPII w Krakowie, organizator forum.
Beata Fober jest adwokatem kościelnym. Przyjechała z diecezji bielsko-żywieckiej. Od pomad 10 lat pracuje jako adwokat przy sądzie biskupim w Bielsku, sądzie metropolitalnym w Krakowie oraz sądzie biskupim w Świdnicy.
- Wyzwaniem dla adwokata, który reprezentuje klientów w procesach małżeńskich, jest pokazanie im ich udziału w rozpadzie małżeństwa, ponieważ winę zrzuca się często na drugą stronę. Nie zawsze jest tak, że tylko jedna ze stron odpowiada na kryzys małżeństwa. Ponadto dostrzegam, że klienci potrzebują pomocy duszpasterskiej, psychologicznej, czasem zwyczajnej rozmowy o ich lękach, przykrych doświadczeniach, zrażeniu do Kościoła. Trzeba się też mierzyć z mitami, które kształtują świadomość klientów na temat małżeństwa, procesu kościelnego. Wyzwaniem jest, by tych osób nie zniechęcić do Kościoła, do wiary i pomóc im w stanięciu w prawdzie - mówi pani adwokat.