Nowy numer 17/2024 Archiwum

Do parafii w Jurkowie dotarli błogosławieni franciszkańscy misjonarze

Będą odbierać cześć w kaplicy męczenników w Wilczycach.

Uroczyste przekazanie relikwii I stopnia błogosławionych o. Michała Tomaszka i pochodzącego z podtarnowskiej Zawady o. Zbigniewa Strzałkowskiego dla parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie odbyło się 10 czerwca - w niedzielę po liturgicznym wspomnieniu misjonarzy-męczenników. W imieniu krakowskiej prowincji franciszkanów przekazał je na ręce ks. Tadeusza Piwowarskiego, jurkowskiego proboszcza, o. prof. Zdzisław Gogola OFM Conv., rodem z Ołpin.

- Wierzymy w obecność świętych i cieszymy się, że męczennicy franciszkańscy będą w naszej parafii. Posiadanie ich relikwii było pragnieniem nas wszystkich, kapłanów i świeckich - mówił ks. Tadeusz Piwowarski, dziękując ojcom franciszkanom za przekazanie relikwii.

Do parafii w Jurkowie dotarli błogosławieni franciszkańscy misjonarze   Relikwie zostaną umieszczone na ścianie ołtarzowej kaplicy męczenników. YouTube

Zapowiedział też, że znajdą one godne miejsce w kaplicy męczenników w Wilczycach. Błogosławieni misjonarze męczennicy będą tu nie tylko odbierać cześć, ale też wspierać parafian na drodze wiary. Nie tylko oni zresztą.

W kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wilczycach nazywanej „kaplicą męczenników” obecne są już relikwie jej patrona św. Maksymiliana - męczennika Oświęcimia, bł. ks. Jerzego Popiełuszki - męczennika za wiarę i ojczyznę, niezłomnego kapelana „Solidarności”, i bł. Karoliny - męczennicy w obronie czystości. Upamiętnieni są też św. Stanisław i św. Wojciech.

Do parafii w Jurkowie dotarli błogosławieni franciszkańscy misjonarze   W Wilczycach cześć odbiera już m.in. bł. Karolina, ale też św. Maksymilian, bł. ks. Jerzy Popiełuszko oraz św. Stanisław ze Szczepanowa i św. Wojciech. YouTube Do parafii w Jurkowie dotarli błogosławieni franciszkańscy misjonarze   Kaplica w Wilczycach powstała w czasach walki władz komunistycznych z Kościołem. YouTube

Samo powstanie kaplicy w Wilczycach, znajdującej się na styku dwóch diecezji tarnowskiej i krakowskiej, związane jest z czasami walki komunistów z Kościołem. Pięć lat trwały zmagania z władzami komunistycznymi o uzyskanie pozwolenia na jej budowę. „Przez trzy lata budowa była zajęta przez Skarb Państwa za łamanie prawa. Władze planowały zagospodarowanie tej budowy na inny obiekt społecznej użyteczności. Właściciel gruntu, Szczepan Michałek, pozostał bez dachu nad głową i przez pewien czas zamieszkał pod lipą rosnącą niedaleko tego miejsca. Ponadto zostały nałożone na niego wysokie podatki za wynajmowanie powierzchni pod salę katechetyczną. Ksiądz proboszcz miał zaś płacić czynsz za ten wynajem. Pozwolenie na budowę zostało uzyskane w 1983 roku - po pięciu latach starań i rozmów z ówczesnymi władzami” - zanotowano w historii powstania kaplicy w Wilczycach.

Błogosławieni misjonarze męczennicy - Zbigniew i Michał, których relikwie zostaną w kaplicy w Wilczycach, zginęli w 9 sierpnia w Pariacoto z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak. Ich beatyfikacja odbyła się w Peru w 2015 roku. O tym, jak pomagają oni dzisiaj tym, którzy przyzywają ich wstawiennictwa, opowiada najnowsza książka: „Razem damy radę! Cuda i łaski za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto”.

Zobacz film z wprowadzenia relikwii męczenników z Pariacoto do parafii w Jurkowie:

JURKÓW - przekazanie relikwii męczenników z Pariacoto - 11.06.2023r. - Głos z BPKMzP - odc. 139.
Michał i Zbigniew
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy