Przy papieskim ołtarzu w Starym Sączu zgromadziły się rodziny z całej diecezji.
W niedzielę 18 czerwca przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu odbyły się diecezjalne obchody Święta Rodzin. Spotkanie rozpoczęła modlitwa różańcowa w intencji rodzin, którą poprowadził ks. Piotr Turek, wikariusz z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin z Chorzelowa.
O godz. 11 Mszy św. przy ołtarzu papieskim przewodniczył bp Andrzej Jeż. W homilii zwrócił uwagę na rolę rodziny w przekazywaniu wiary dzieci i młodzieży. - Musi ono wypływać z osobistego doświadczenia, spotkania Jezusa. Ono bowiem jest impulsem, by dzielić się tym doświadczeniem z innymi. Dzisiaj zauważa się dziwny wstyd przed mówieniem o Jezusie w domu, pracy, środowisku codziennego życia. Tymczasem to właśnie środowisko rodzinne jest pierwszą szkołą wiary dla dzieci, ale także miejscem jej umocnienia dla rodziców. Zwraca się uwagę, że w Kościele istnieje dzisiaj wiele form aktywności katolików świeckich, jakich nie było jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednak grupy apostolskie w parafiach, ruchy czy stowarzyszenia nie wystarczą. To rodzina jest pierwszą grupą apostolską, w której przekazuje się wiarę, uczy modlitwy, budowania wspólnoty eucharystycznej, spotkania z Bożym miłosierdziem w sakramencie pokuty. To rodzina wprowadza w kulturę chrześcijańską, w różne formy pobożności i zwyczajów - mówił bp Jeż.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na rodziny, które wydały świętych i błogosławionych m.in. rodzinę św. Kingi czy Ledóchowskich. Przywołał też przykład rodziny Ulmów, którzy będą beatyfikowani w tym roku. - Święte rodziny to prawdziwy dar i najlepsza szkoła przygotowująca dzieci do pójścia za głosem powołania lub budowania kolejnej rodziny - podkreślał bp Jeż.
Na koniec Mszy św. bp Jeż wręczył pięciu małżeństwom diecezjalne odznaczenia Dei Regno Servire. Jak podkreśla ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, który wraz z Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania OPOKA jest współorganizatorem tego wydarzenia, odznaczone małżeństwa przykładem swego życia oraz zaangażowaniem w duszpasterstwo małżeństw i rodzin stają się dla współczesnego świata "solą ziemi i światłością świata".
- W Starym Sączu symbol soli, tak mocno związany z postacią św. Kingi, mocno przemawia w sercach pielgrzymów, motywując do dawania świadectwa współczesnemu światu o nieprzemijających wartościach, mających źródło w Bogu. Jak sól nadaje smaku potrawom, tak rodzina chrześcijańska powinna nadawać smak współczesnej wizji małżeństwa i rodziny. Odznaczone małżeństwa to doradcy życia rodzinnego, posługujący w Parafialnych Poradniach Rodzinnych, oraz była Diecezjalna Para Domowego Kościoła - mówi ks. Cebula.
Medale otrzymali:
W rodzinne świętowanie włączyli się m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, słuchacze Diecezjalnego Studium Rodziny, członkowie Domowego Kościoła, uczestnicy IV. Pielgrzymki Rowerowej Rodzin z Nowego do Starego Sącza oraz rodzinnego wędrowania drogami św. Jakuba z sanktuarium świętego z Brzeska.
W Diecezjalne Święto Rodziny włączyło się również sanktuarium Matki Bożej w Pasierbcu, gdzie po południu została odprawiona Msza św. w intencji małżonków oczekujących potomstwa.
Spotkanie rodzin zbiega się z 24. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu, podczas której papież kanonizował bł. Kingę. Z tej okazji ołtarz został przykryty obrusem, na którym ojciec święty sprawował Mszę św. - Jeden z rogów obrusu został odcięty. O tę swoistą „relikwię” prosiła siostry klaryski chora osoba z nadzieją na odzyskanie zdrowia. Dzisiaj modlimy się, by podobna wiara towarzyszyła wszystkim rodzinom, które tutaj się dzisiaj spotykają - mówił ks. Paweł Broński, dyrektor DCP.
Tradycją już się stało, że wiele rodzin ze wszystkich zakątków diecezji przyjeżdża we właściwych dla swojego rejonu stroju regionalnym. - W tym roku rodziny również wpisały się w tę tradycję tworząc poprzez różnorodność strojów i barw jedność ducha i wiary ukazując przez to wymowną jedność w różnorodności - podkreśla ks. Cebula.
Po Eucharystii rodziny wzięły udział w pikniku zorganizowanym przez Dom Rekolekcyjny OPOKA. Przy dobrej muzyce i wyśmienitej kuchni domu rekolekcyjnego rodziny korzystały z uroków starosądeckiej ziemi. Organizatorzy już zapraszają za rok. 16 czerwca 2024 minie 25. rocznica kanonizacji bł. Kingi i pobytu św. Jana Pawła II w Starym Sączu.