Parafia św. Wawrzyńca w Nowym Sączu-Biegonicach po raz kolejny zaprasza do wędrówki w głąb i wzwyż historii.
W wieży kościoła pw. św. Wawrzyńca w Nowym Sączu-Biegonicach po raz kolejny w sezonie letnim została otwarta wystawa w wieży, dzięki której można lepiej poznać historię tę najstarszej sądeckiej parafii, a także zobaczyć, jak wygląda panorama okolicy.
- Wystawa w wieży ma ogromne znaczenie dla uświadomienia moim parafianom i przyjeżdżającym do nas gościom, jaką bogatą historię ma nasza wspólnota - mówi ks. proboszcz Piotr Lisowski.
Widok z wieży na okolicę.Jej symbolem jest najstarszy XVI-wieczny dzwon wiszący na wieży, którego można zobaczyć, a nawet nim zadzwonić. Stąd też można obejrzeć panoramę okolicy, ponieważ wieża jest najwyższym punktem widokowym w tym rejonie Nowego Sącza.
Na niższych kondygnacjach organizatorzy wystawy prezentują historię biegonickiej parafii, ze szczególnym uwzględnieniem pracujących tutaj i pochodzących stąd księży.
- Okazuje się, że biegoniccy proboszczowie pełnili wiele ważnych funkcji w regionie i diecezji. Byli dziekanami sądeckimi, dziekanami i wicedziekanami starosądeckimi, notariuszami i wicenotariuszami starosądeckimi, kanonikami kapituły nowosądeckiej, spowiednikami sióstr klarysek - mówi ks. Lisowski.
Pełnili też funkcje diecezjalne: oficjała sądu biskupiego, członka rady kapłańskiej, moderatora portalu internetowego diecezji tarnowskiej i diecezjalnego korespondenta Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Na wystawie można zobaczyć starodruki.Nowością na wystawie są też książki z biegonickiej biblioteki parafialnej. W gablotach można zobaczyć publikacje z teologii, duchowości, ale także literatury polskiej (przedwojenne wydanie „Pana Tadeusza”), savoir-vivre'u czy uprawy roli. Są też zdjęcia pokazujące dawne życie Biegonic.
Niezmiennym zainteresowaniem cieszy się... trumna.Niezmiennym zainteresowaniem cieszy się… trumna, która służyła podczas liturgii w okresie Wszystkich Świętych. - Na ludziach robi wrażenie, jak podchodzą do krat i nagle w niszy zapala się światło, w którym mogą zobaczyć ten niezwykły dla nich eksponat - dodaje proboszcz.
Kustosz kościoła i wystawy podkreśla, że co roku są prezentowane nieznane lub zapoznane dotąd fakty z historii parafii, dlatego warto odwiedzić wieżę biegonickiego kościoła i poznać kolejne sekrety życia tej wspólnoty.
Elżbieta Rzęsikowska prezentuje przewodnik po parafii św. Wawrzyńca.Przy ekspozycji pomagają także świeccy parafianie. - Sama zwiedziłam tę wystawę nie jeden raz. Parafia ma ponad 750 lat, więc i bogatą historię, której cząstkę można zobaczyć na naszej wystawie. Jest też dostępna publikacja w postaci poważnej monografii, ale mamy także przewodnik po naszym kościele, z którego można się dowiedzieć o naszej parafii - mówi Elżbieta Rzęsikowska.
Zwiedzających czeka słodki upominek w postaci biegonickiej krówki.Wystawa przyciąga nie tylko miejscowych, ale i sądeczan z innych dzielnic miasta, a także turystów przejeżdżających przez Biegonice. Wieżę można zwiedzać indywidualnie (dzieci jedynie pod opieką rodziców) lub w grupach maksymalnie 5-osobowych. Istnieje możliwość zwiedzenia wieży z przewodnikiem:
Istnieje również możliwość nabycia pamiątek i wydawnictw związanych z kościołem, kultem Matki Bożej Biegonickiej oraz św. Wawrzyńca.