W niedzielę 2 lipca odbyły się główne uroczystości odpustowe w Tuchowie, którym przewodniczył bp Andrzej Jeż. Podczas Sumy pobłogosławił nowe drzwi do bazyliki. Na Lipowe Wzgórze dotarła też I Sądecka Piesza Pielgrzymka do Tuchowa.
Centralnym punktem tego dnia była uroczysta Suma odpustowa o godz. 11, transmitowana przez radio RDN, której przewodniczył bp Andrzej Jeż - ordynariusz diecezji tarnowskiej. Poprzedziło ją pobłogosławienie nowych drzwi głównych do bazyliki, które przedstawiają cztery sceny, nieodłącznie związane z tym miejscem i kultem Matki Bożej Tuchowskiej: przybycie redemptorystów do Tuchowa w 1893 r., koronację cudownego obrazu w 1904 r., święcenia kapłańskie, które przez lata się tu odbywały, z uwagi na obecność Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów oraz Wielki Odpust Tuchowski. Pobłogosławione zostały także nowe gabloty z wotami, które są świadectwem cudów i łask wyproszonych u Matki Bożej oraz dwa ryngrafy dziękczynne, związane ze 130. rocznicą przybycia redemptorystów do Tuchowa i 90. rocznicą śmierci abp. Leona Wałęgi, który ostatnie lata swojego życia spędził w klasztorze redemptorystów w Tuchowie i tutaj został pochowany.
Bp Andrzej Jeż w homilii zwrócił uwagę, że bez Maryi nie ma Kościoła. - Czytając Dzieje Apostolskie, zauważamy, że po zesłaniu Ducha Świętego nie mamy już nic więcej wspomniane o Najświętszej Pannie. Tak jak w życiu każdego z nas - Matka usuwa się na bok, kiedy Kościół staje się dojrzały. Co nie oznacza, że przestaje się za Niego modlić - mówił biskup. Pasterz diecezji tarnowskiej kilkakrotnie używał analogii Maryi i Kościoła do ziemskiego macierzyństwa. Wskazywał m.in., że Kościół rodzi nowych chrześcijan przez wody chrztu świętego, następnie wychowuje ich i opiekuje się nimi poprzez sakramenty święte. W Eucharystii, której przebieg ubogacała sanktuaryjna orkiestra dęta, wzięli udział pielgrzymi wspierający powołania kapłańskie i zakonne oraz przyjaciele misji zagranicznych. W prezbiterium nie zabrało kapłanów, którzy posługują lub posługiwali w krajach misyjnych. Na zakończenie Mszy św. wierni udali się w procesji eucharystycznej z Najświętszym Sakramentem wokół bazyliki i wyśpiewali uroczyste „Te Deum”. Proboszcz o. Grzegorz Gut CSsR, dziękując biskupowi za wygłoszone słowo i pobłogosławienie nowych drzwi, wyraził nadzieję, że będą one nieustannie otwarte, aby cały czas wierni mogli przybywać do tej świątyni i przed obliczem Matki Kościoła wypraszać potrzebne łaski.