W niedzielę 30 lipca na "sądeckiej górze Tabor" rozpocznie się tygodniowy odpust. Podobnie w Krużlowej.
W niedzielę 30 lipca w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu, nazywanym "sądecką górą Tabor", rozpocznie się tygodniowy odpust. W tym roku będzie przeżywany pod hasłem: "Wierzę w Kościół Chrystusowy".
W kolejne dni przed cudownym obrazem Przemienienia Pańskiego będą się modlić poszczególne grupy osób - ludzie pracy, małżeństwa, dzieci, matki oczekujące potomstwa, młodzież, przedstawiciele różnych ruchów i stowarzyszeń, chorzy. Nie zabraknie modlitwy o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne czy w intencji ojczyzny. Do sanktuarium przybędzie także tradycyjna piesza pielgrzymka z Limanowej.
Plakat odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. Archiwum parafiiGłówna uroczystość odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia. Sumie odpustowej o godz. 11 przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Wtedy także zostanie uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca ks. inf. Romana Mazura w 150. rocznicę jego urodzin i 75. rocznicę jego śmierci. Był proboszczem sądeckiej fary przez 22 lata - od 1926 do 1948 roku.
W pamięci ludzi zapisała się zwłaszcza jego wrażliwość na ludzką biedę i działalność w czasie II wojny światowej. Jak wspominał w jednym z tekstów o nim historyk Łukasz Połomski, ks. Mazur był głosem wszystkich pokrzywdzonych, także Żydów, za co Niemcy zabronili mu wystąpień z ambony. Pomagał bł. ks. Romanowi Sitce w utrzymaniu tarnowskiego seminarium duchownego, przeniesionego wówczas do Błonia. Plebania sądecka w czasie wojny była miejscem, gdzie kwitła konspiracja. Wielu wikarych wysłano do obozu lub zabito.
Ponadto podczas Sumy odpustowej ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu poświęcone zostaną obraz "Jezu Przemieniony, błogosław nam" i sztandar Wojowników Maryi.
Tygodniowy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego rozpocznie się także w najbliższą niedzielę w Krużlowej, gdzie w tym roku obchodzona jest 20. rocznica konsekracji świątyni.
Plakat odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego w Krużlowej. Archiwum parafii