Dom, parafia i szkoła. I to w tej kolejności. W diecezji tarnowskiej trwają odprawy katechetyczne.
Pierwsze takie spotkania biskupów z katechetami miało miejsce wczoraj w Nowym Sączu. Dzisiaj i jutro - w tarnowskim seminarium. W dopołudniowych kongregacjach duszpasterskich uczestniczą kapłani, w popołudniowych odprawach katechetycznych - siostry zakonne i katecheci świeccy.
W diecezji mamy ok. 1400 katechetów - księży, sióstr zakonnych i świeckich. Ksiądz Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii, mówi, że nie ma w diecezji tarnowskiej drastycznego spadku osób uczęszczających na lekcje religii. - Ta liczba utrzymuje się w ostatnich trzech latach na poziomie 97-98 proc. Oczywiście są miejsca, gdzie ten spadek jest większy, ale też i takie, w których 100 proc. uczniów uczęszcza na katechezę. Powodem rezygnacji z zajęć bywa też nierzadko czas, w którym się one odbywają - czasem na pierwszej, a czasem na ostatniej lekcji, nawet wieczorem, np. w piątek o godz. 19. W tym roku ten problem pewnie się pogłębi, ponieważ do szkół średnich pójdą od września niemal dwa roczniki, a szkoły dla nich się nie rozbudują, więc pewnie wiele z nich wprowadzi system zmianowy - zauważa kapłan.
- Jak liczny jest rocznik pierwszych klas szkół średnich, pokazują nam statystyki tegorocznych bierzmowanych. W minionym roku szkolnym było ich ponad 18 tys., a w tym roku kandydatów do bierzmowania jest niecałe 8 tys., i to nie dlatego, że nagle 10 tys. osób wypisało się z religii, tylko rocznik jest mniej liczny - tłumaczy ks. Jasnos.
Mimo że spadek liczby uczniów uczestniczących w katechezie jest na terenie diecezji tarnowskiej niemal niezauważalny, to biskup tarnowski Andrzej Jeż prosił katechetów o jeszcze lepsze wykorzystanie tego czasu. Beata Malec-Suwara /Foto GośćMimo że spadek liczby uczniów uczestniczących w katechezie jest na terenie diecezji tarnowskiej niemal niezauważalny, to jednak biskup tarnowski Andrzej Jeż prosił katechetów o jeszcze lepsze wykorzystanie tego czasu. - Podnośmy cały czas poziom katechezy. Nie marnujmy tego daru. Nasza gorliwość katechetyczna powinna wypływać przede wszystkim z wiary, ale także z honoru i uczciwości - namawiał.
Podkreślił także, że to parafia jest główną przestrzenią życia kapłana i duszpasterstwa, i ona zadecyduje o przyszłości Kościoła. - Trzeba nowych środków, nowych sposobów ewangelizacji, ale przede wszystkim nowego zapału. Jeżeli będziemy pracować nad sobą, nad swoim życiem wewnętrznym, nad własną duchowością - mówię tu o duszpasterzach, ale też o ludzie Bożym - to nie zabraknie w nas motywacji, gorliwości, świeżości w głoszeniu Ewangelii - zaznaczył bp Jeż.
Spotkanie dla katechetów jest także okazją do wysłuchania dwóch wykładów. W swoim wystąpieniu ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, członek Zarządu Rady Szkół Katolickich w Polsce, przypomina o tym, że to wspólnota parafialna jest naturalnym miejscem przygotowania do sakramentów. Z kolei ks. dr Jasnos mówi o tym, że to rodzina, parafia i szkoła są odpowiedzialne za katechezę, i to w takiej kolejności. - Ciężar przygotowania do sakramentów przez ostatnie lata został przerzucony na szkoły, a to one w najmniejszym stopniu są za nie odpowiedzialne. Główna odpowiedzialność w tym względzie spoczywa na rodzicach i parafii - przypomina kapłan.
To dlatego na ten rok Wydział Katechetyczny opracował nowe materiały przygotowujące do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęcia Pierwszej Komunii św., czyli nową odsłonę programu "Jam jest Chleb żywy", a także materiały do realizacji programu "Wiarygodni" dla kandydatów do bierzmowania. Oba programy będą wdrażane w parafiach. Niebawem ukażą się również materiały pomocnicze dla rodzin. Program przygotowujący do bierzmowania powstał dzięki współpracy kilku Wydziałów tarnowskiej kurii - Katechetycznego, Duszpasterstwa Ogólnego, Nowej Ewangelizacji oraz Dzieci i Młodzieży.
Przygotowany został już także prezent, jaki otrzymają bierzmowani w tym roku szkolnym. I tym razem jest to książka, tyle że złożona głównie ze świadectw kapłanów, sióstr zakonnych i małżonków o odkrywaniu i realizowaniu swojego powołania.
Bieżący rok szkolny zapowiada się też bardzo obficie w różnorodne konkursy dla uczniów. Jednym z nich jest "Patrzer", który powstał we współpracy z "Gościem Tarnowskim" i cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników. Niebawem ruszy jego trzecia edycja. Nowością będzie w tym roku konkurs z wiedzy maryjnej dla przedszkolaków, który zaplanowany jest na październik. Będzie także konkurs misyjny dla uczniów z okazji 50-lecia działalności misyjnej diecezji tarnowskiej i 25. rocznicy śmierci ks. Jana Czuby. Oczywiście nie zabraknie także tych cyklicznych, tj. Olimpiady Teologii Katolickiej, w której bierze udział coraz więcej młodych ludzi, ale także biblijnych, tematycznych, poetyckich czy znanego od lat projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia".
Ten rok to także 30-lecie Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza, niosącej pomoc materialną uczniom z diecezji tarnowskiej. Z programu stypendialnego korzysta co roku ok. 100 uczniów, dzięki ofiarom zebranym w czasie uroczystości bierzmowania, ale także indywidualnych datków księży. Fundacja będzie świętowała swój jubileusz wraz ze stypendystami 21 października, podczas Mszy św. w tarnowskiej katedrze.
Z kolei 10 i 11 października w hali Jaskółka w Tarnowie-Mościcach odbędzie się ewangelizacyjne spotkanie dla młodzieży "Powstań i żyj, stając się sobą". Spotkanie dla uczniów szkół średnich odbędzie się we wtorek 10 października, a w środę 11 października - dla VIII klas szkół podstawowych. Z kolei w wigilię uroczystości Chrystusa Króla 25 listopada po południu w hali Jaskółka odbędą się Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Wszystkie te spotkania zaplanowano z myślą o młodych i dla młodzieży.
Ponadto w połowie września odbędą się warsztaty dla animatorów Młodych na Progu. Niebawem ruszy także 13. edycja Młodzieżowej Szkoły Animatora, kurs na przewodniczkę DSM oraz na ceremoniarza i animatora liturgicznego.