Nowy numer 39/2023 Archiwum

Polany, Berest, Powroźnik, Leluchów i Dubne

Tamtejsze drewniane świątynie odwiedzili miłośnicy ikon z Tarnowa i zapamiętali je na fotografiach. Powstała z nich wystawa prezentowana obecnie w Oleśnie.

Stowarzyszenie Miłośników Ikon "Piękno Ikony" z Tarnowa w ramach projektu pn. „Ocalić od zapomnienia piękno i historię cerkwi południowej Małopolski - wycieczka i zwiedzanie, wystawa fotografii” zorganizowało ponadto w minioną niedzielę 10 września wyjazd do Krynicy. W sumie pięćdziesięcioosobowa grupa pasjonatów sztuki ikonopisania zwiedziła drewniane świątynie w Polanach, Bereście, Powroźniku, Leluchowie i Dubnem.

Polany, Berest, Powroźnik, Leluchów i Dubne   Uczestnicy jednego z wyjazdów. fot. Jarosław Zdoński

- Dzięki interesującym opowieściom opiekunów cerkwi i przewodnikom poznaliśmy wiele ciekawych informacji o ich architekturze, wyposażeniu i historii - zauważa Jarosław Zdoński ze stowarzyszenia „Piękno Ikony”.

Fotografie architektury cerkwi, pięknych ikon i polichromii obecnie można oglądać na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie do 20 września. W późniejszym terminie będzie prezentowana w Tarnowie.

- Zorganizowane wystawy fotografii pozwolą dotrzeć z pięknem sztuki sakralnej do większej liczby osób, co - mamy taką nadzieję - zaowocuje chęcią osobistego obejrzenia tych zabytków, które są także miejscami kultu religijnego - mówi Jarosław Zdoński, zachęcając do poznawania piękna architektury drewnianych cerkwi i ich wnętrza, ikon, ikonostasów, by w nas żyły, ocalały od zapomnienia.

Stowarzyszenie zrealizowało projekt w ramach i przy wsparciu z programu Małopolska Lokalnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast