Kapelan niepodległościowej partyzantki przebywał w tej parafii kilka miesięcy 1947 roku, otoczony życzliwością mieszkańców i ówczesnego proboszcza.
W niedzielę 17 września w kościele św. Stanisława Biskupa w Tęgoborzu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. Władysława Gurgacza, który osłabiony chorobą od lipca do września 1947 roku mieszkał na starej plebanii w tej parafii, otoczony życzliwością mieszkańców i ówczesnego proboszcza. Ślad jego obecności w tym miejscu chciała upamiętnić Fundacja „Osądź mnie, Boże” im. ks. Władysława Gurgacza. Tablicę w Tęgoborzu sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.
Mszę św., podczas której modlono się m.in. w intencji beatyfikacji ks. Władysława Gurgacza, celebrował miejscowy proboszcz ks. prał. Stanisław Burdzik oraz ks. płk Tadeusz Bieniek, który wygłosił też homilię. Po Mszy św. głos zabrali przedstawiciele inicjatorów wmurowania tablicy i organizatorów uroczystości – dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie oraz Jerzy Basiaga, prezes Fundacji „Osądź Mnie Boże...” im. ks. Władysława Gurgacza.
Odsłonięcie tablicy ks. Władysława Gurgacza w Tęgoborzu. Fot. Janusz Ślęzak (IPN)Ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem”, „Ojciec” był jezuitą, kapelanem działającego w Beskidzie Sądeckim oddziału Żandarmeria Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Po zmanipulowanym procesie przed komunistycznym sądem został skazany na śmierć. Wyrok wykonano „strzałem katyńskim” - w tył głowy 14 września 1949 roku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Ks. Gurgacz miał wtedy 35 lat. W 2018 roku szczątki kapłana zostały ekshumowane przez IPN, a w 2019 roku zidentyfikowane. Po 72 latach od jego śmieci, w 2021 roku, odbył się uroczysty pogrzeb w Kwaterze Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W maju tego roku władze kościelne zatwierdziły modlitwę o beatyfikację ks. Władysława Gurgacza SJ.
Modlitwa o beatyfikację ks. Władysława Gurgacza SJ
Boże w Trójcy jedyny, dziękujemy Ci za świadectwo wiary, nadziei i miłości, jakie złożył jezuita, ksiądz Władysław Gurgacz, który rozeznał, że powołujesz go do towarzyszenia żołnierzom niezłomnym, by - z narażeniem własnego życia - nieść im duchową pomoc.
Pragniemy, aby kolejne pokolenia mogły dostrzec w nim wzór służby na Twoją większą chwałę i świadectwo człowieka sumienia, który roztropnie złączył miłość do Ciebie, Boże, Twego Kościoła i doczesnej ojczyzny!
Za wstawiennictwem Maryi, Królowej Męczenników, której powierzał się całkowicie ksiądz Władysław Gurgacz, prosimy Cię, Panie, racz udzielić nam daru wyniesienia go do chwały ołtarzy, a mnie za jego pośrednictwem udziel łaski………., o którą z ufnością proszę.