W miniony weekend Ruch Spotkań Małżeńskich świętował 20-lecie obecności w diecezji tarnowskiej.
Rocznicowe obchody odbyły się 23 września w parafii księży filipinów. Wzięli w nich udział m.in. krajowi liderzy Spotkań Małżeńskich Edyta i Jakub Choczewscy. List na tę okoliczność nadesłali także założyciele Ruchu Irena i Jerzy Grzybowscy. Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego, który od pierwszych lat działalności wspierał Ruch Spotkań Małżeńskich w diecezji tarnowskiej zarówno podczas rekolekcji małżeńskich, jak i tzw. Wieczorów dla Zakochanych.
Mszy św. przewodniczył bp Artur Ważny. Archiwum tarnowskiego ośrodka Spotkań MałżeńskichW homilii wiele mówił o tym, czym jest małżeństwo i jak rozeznawać swoje powołanie. Zachęcał do poznawania, "Kim jest Ten niewidzialny, którego nikt nie widział, a którego obraz i podobieństwo nosi każdy z nas w sobie, a szczególnie małżeństwo". - Małżeństwo jest obrazem Boga - przekonywał biskup, uświadamiając, że zadaniem każdego chrześcijańskiego małżeństwa jest przechodzenie od obrazu do podobieństwa, by coraz bardziej stawać się na wzór miłości Chrystusa do Kościoła.
Czas dzielenia. Archiwum tarnowskiego ośrodka Spotkań MałżeńskichHistoria Ruchu Spotkań małżeńskich w diecezji tarnowskiej rozpoczęła się w klasztorze sióstr kanosjanek w Gosławicach, gdzie 22-24 listopada 2002 r. odbył się pierwszy weekend małżeński dzięki pomocy animatorów z krakowskiego ośrodka Spotkań Małżeńskich Jolanty i Tomasza Basistów oraz o. Tomasza Kruczka OP, przy zaangażowaniu Wydziału Rodzin i Małżeństw Diecezji Tarnowskiej. Inicjatorami założenia tarnowskiego ośrodka Spotkań Małżeńskich byli Maria i Leszek Mączarowscy oraz ks. Janusz Kłęczek, ówczesny diecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin.
Przez pierwsze lata rekolekcje odbywały się w Gosławicach oraz w Lubaszowej - w domu rekolekcyjnym ojców redemptorystów, a następnie zagościły w "Arce" w Gródku nad Dunajcem, gdzie odbywają się do dzisiaj systematycznie kilka razy w roku i cieszą się dużym zainteresowaniem.
Uczestniczą w nich małżeństwa z różnych stron Polski, aby umocnić swoje związki małżeńskie, opierając się na zasadach dialogu, gdzie (1) słuchanie jest przed mówieniem, (2) rozumienie przed ocenianiem, (3) dzielenie się przed dyskutowaniem, (4) a nade wszystko przebaczanie. Ruch Spotkania Małżeńskie to także Wieczory dla Zakochanych, które w kilku parafiach diecezji tarnowskiej swego czasu przyjęły formę przygotowania narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa.
Inne działania podejmowane przez Ruch Spotkań Małżeńskich w diecezji tarnowskiej to spotkania tzw. małych grup, które odbywają się w Tarnowie, Brzozówce, Niskowej oraz w Mielcu. Uczestniczą w nich małżeństwa, które pragną kontynuować formację opartą na dialogu, rozpoczętą na podstawowym Weekendzie Małżeńskim.
Animatorzy ruchu prowadzą także rekolekcje pogłębiające, rekolekcje dla związków niesakramentalnych oraz wakacyjne turnusy dla rodzin. Obecnie w ośrodku tarnowskim czynnie zaangażowanych jest 11 małżeństw - animatorów Spotkań Małżeńskich.
Obecni liderzy Maria i Antoni Adamczykowie dbają, aby Ruch się rozwijał i kontynuował działalność zgodną ze swoim statutem. Duchowym opiekunem tarnowskiego ośrodka jest ks. Bogusław Tokarz. Wspomagają go kapłani animatorzy: ks Michał Witek COr, ks. Janusz Kawa FSMI oraz ks. Piotr Madej.