Nowa edycja Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. Tegoroczne wykłady będą poświęcone ogólnemu wprowadzeniu do Pisma Świętego.
Tym razem wykładowcy studium skupią się nad ogólnym spojrzeniem na całość Biblii. - W tradycji nauk biblijnych nazywa się to ogólnym wprowadzeniem do Pisma Świętego, czyli introdukcją biblijną - mówi ks. dr hab. Piotr Łabuda, prof. UPJPII.
Całość wykładów będzie składać się z czterech zasadniczych części, czterech traktatów. - Najpierw, po ogólnym nakreśleniu, czym jest Biblia, przejdziemy do pierwszego traktatu - o natchnieniu. Co to znaczy, że Biblia jest święta, natchniona, co to znaczy, że jest dziełem Bosko-ludzkim. Drugi traktat będzie o tekście biblijnym. Skąd wziął się tekst Biblii, jakie języki posłużyły do spisania Bożego objawienia, jakie istnieją przekłady Pisma Świętego. Trzeci traktat to traktat o kanonie. Dlaczego te, a nie inne księgi zostały przyjęte do kanonu biblijnego, czy są i jak traktować teksty i księgi tzw. apokryfy - wyjaśnia biblista.
Ostatnia część będzie poświęcona hermeneutyce. Greckie słowo hermeneuo w tym kontekście znaczy - jak szukać sensu tekstów biblijnych, jak rozumieć te teksty i jak je głosić.
Po każdej audycji, zamiast konkursu, prelegenci będą zapraszać słuchaczy i czytelników do refleksji nad wybranym tekstem biblijnym. Audycje będą emitowane na antenie radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz w niedziele o godz. 18.10, powtórka będzie w każdy poniedziałek o godz. 22. Teksty i pliki dźwiękowe będą potem dostępne na stronie internetowej "Gościa Tarnowskiego".