Nowy numer 09/2024 Archiwum

Instrument uwrażliwienia

Nowe organy zabrzmiały w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Powstały dzięki pomocy Towarzystwa Przyjaciół WSD.

W poniedziałek 27 listopada wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie przeżywała niecodzienną uroczystość. Pasterz diecezji bp Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św., w czasie której poświęcił nowy instrument organowy, który będzie używany w kaplicy seminaryjnej.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół WSD wraz ze swoimi księżmi opiekunami oraz z ks. infułatem Adamem Kokoszką i ks. Sylwestrem Brzeźnym na czele. To właśnie dzięki ofiarności członków Towarzystwa Przyjaciół WSD nowe organy mogły znaleźć się w seminaryjnej kaplicy i służyć w liturgii.

Podczas Mszy św. śpiewał chór seminaryjny pod batutą ks. prof. Stanisława Garnczarskiego.   Podczas Mszy św. śpiewał chór seminaryjny pod batutą ks. prof. Stanisława Garnczarskiego.
Archiwum WSD

Jak zauważył ks. rektor Jacek Soprych, to już czwarty instrument w 200-letniej historii tarnowskiego seminarium, a jego główna kaplica już od dwudziestu lat czekała na nowe organy. Ks. rektor przypomniał, że nowy instrument ma 17 głosów, a całe przedsięwzięcie koordynował ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Instrument poświęcił bp Andrzej Jeż.   Instrument poświęcił bp Andrzej Jeż.
Archiwum WSD

Biskup Jeż w homilii zaznaczył, że otwarcie na muzykę liturgiczną świadczy o konieczności wartości wyższych i duchowych w życiu człowieka. Zachęcił również kleryków, by jako przyszli kapłani byli wrażliwi na piękno liturgii i uczyli tej wrażliwości wspólnoty parafialne, do których zostaną kiedyś posłani.  

Eucharystię poprzedził koncert organowy słynnego kompozytora i organisty prof. Henryka Jana Botora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy