Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zmarł ks. Tadeusz Kordys

Był duszpasterzem w Anglii, wieloletnim proboszczem parafii św. Pawła w Leicester. Pochodził z Nowego Sącza.

Urodził się 3 września 1956 roku w Nowym Sączu jako syn Henryka i Marii z domu Guzik. Pochodził z parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Egzamin dojrzałości złożył w 1975 roku w Nowym Sączu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 31 maja 1981 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Żabno (od 20 czerwca 1981 roku), Stary Sącz (od 6 grudnia 1983 roku), Tarnów - katedra (od 2 lipca 1986 roku), Zagórzany (od 31 stycznia 1992 roku) i Limanowa-Sowliny - św. Stanisława Kostki (od 1 sierpnia 1995 roku).

Od 1 lipca 1997 roku był duszpasterzem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Sprawował m. in. urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Pawła w Leicester oraz urząd dziekana dekanatu środkowej Anglii w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

- Jego pasja do muzyki, miłość do gór i zaangażowanie w formację oazową sprawiały, że z łatwością nawiązywał kontakt z młodzieżą, organizując rekolekcje i wycieczki górskie. Jako duszpasterz szczególnie dbał o przygotowanie dzieci komunijnych, prowadził wiele grup modlitewnych, organizował liczne pielgrzymki piesze, odwiedzał chorych. Był także opiekunem duchowym Polskiej Szkoły Sobotniej w Leicester, gdzie z zaangażowaniem pracował nad umacnianiem więzi między szkołą a parafią. Był gorącym patriotą. Znał bardzo dobrze historię Polski. W swoim przepowiadaniu często nawiązywał do kluczowych momentów polskich dziejów. W książce o polskiej diasporze („100 stories in 100 words. Polish Diaspora in Leicestershire”) w Leicester znajdujemy słowa ks. Tadeusza o sobie samym: „Czasem słyszę, że zajmuję się bardziej tymi młodymi z Polski aniżeli nami, którzyśmy budowali… Pasterz musi się troszczyć nawet o jedną zabłąkaną owieczkę. Wierzę, że te pozostałe, którym chwała za wszelkie dobro, będzie mnie wspomagać. Razem musimy pilnować, by nikt nie dezerterował, nie gorszył się. Najbardziej wzruszają mnie spektakularne powroty do Kościoła. Warto dla takich momentów żyć. Dzięki Ci, Boże, za armię dzieci pierwszokomunijnych, za śpiewających, modlących się, odwiedzających bezdomnych, chorych, więźniów, za tych, którzy przeszli piekło wojny, za wszystkich, którzy nas wspierają i tych, którzy już odeszli” - czytamy na proflu Fb parafii w Leicester.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską został w 2005 roku obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni. Zmarł 2 grudnia 2023 roku.

Informacje na temat daty pogrzebu śp. ks. Tadeusza zostaną podane w późniejszym terminie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy