Nowy numer 17/2024 Archiwum

Oczekiwane odwiedziny

Dwóch biskupów, dwóch księży i jedna osoba świecka jako delegacja diecezji tarnowskiej odwiedza tarnowskich misjonarzy w Brazylii.

W dniu 17 grudnia, w trzecią Niedzielę Adwentu nad ranem, dopłynęła do Bagre pieciosobowa grupa, reprezentująca biskupa tarnowskiego i Kościół tarnowski. W jej skład wchodzi dwóch biskupów - Leszek i Artur, dwóch księży i osoba świecka z Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego. Bagre jest wyspą położoną w prałaturze apostolskiej Marajó, a jednocześnie wchodzi w skład archipelagu w delcie Amazonki.

Te odwiedziny były bardzo oczekiwane przez posługujących tu tarnowskich misjonarzy: ks. Kazimierza Skórskiego, ks. Przemysława Podobińskiego i ks. Michała Mikulskiego.

Odwiedziny rozpoczęły się oficjalnie Mszą św. w kościele parafialnym w Bagre, której przewodniczył bp Artur Ważny. On również wygłosił słowo Boże. Nawiązując do Ewangelii i do adhortacji Franciszka „Querida Amazonia”, mówił o czterech marzeniach papieża oraz o marzeniu Boga wobec człowieka i człowieka wobec Boga. Stały się one też marzeniami miejscowego proboszcza i wiernych, którzy wspólnie je zrealizowali. Są to dzieła kościelne, ale też socjalne, służące całej miejscowej społeczności: kościół, przedszkole, z którego korzysta ponad 250 dzieci różnych wyznań, ośrodek zdrowia oraz plebania z zapleczem duszpasterskim. W tych dziełach diecezja tarnowska ma swój znaczny udział.

Msza św. w kościele w Bagre.   Msza św. w kościele w Bagre.
Wydział Misyjny

Bagre jest parafią od 1995 r., a od 1996 r. znajduje się w rękach polskich księży. W maju 2003 r. z innej części Brazylii przybył tu ks. Kazimierz Skorski. Przez dwa lata pracował sam, potem przez kolejne dwa z ks. Tadeuszem Sępkiem. W Bagre do pracy na tym terenie przygotowywał się ks. Grzegorz Trojan. Obecnie wikariuszem w Bagre jest ks. Przemyslaw Podobinski. By spotkać się z tarnowską delegacją, przybył tu specjalnie również ks. Michał Mikulski, którego parafia, mimo że znajduje się w tej samej prałaturze, odległa jest od Bagre o kilkadziesiąt godzin podróży rzekami. Nasz misjonarz musi przesiadać się z łodzi dwa razy na barkę.

Miasteczko, w którym znajduje się misja główna, liczy kilkanaście tys. mieszkańców i stale się powiększa. Pozostała cześć wspólnot należących do parafii rozrzucona jest na wyspach i zamieszkuje je prawie 10 tys. ludzi. Nasi misjonarze odwiedzają wiernych w 24 kaplicach dojazdowych (choć samych wspólnot jest więcej), z których najdalsza oddalona jest o około 20 godzin przemieszczania się barką, jedynym dostępnym tutaj środkiem transportu. Podróż duszpasterska związana z dopływaniem do kaplic trwa nieraz 2-3 tygodnie. Te małe wspólnoty leżące poza terytorium misji głównej, zwane zwyczajnie interiorem, położone są nad rzekami Jacundá i Panauba oraz ich dopływami. Do parafii Bagre należy ich 38.

Zwyczajnie do miejsc położonych nad rzekami księża udają się parafialną barką „João Paulo II”, w której zakupie uczestniczyła diecezja tarnowska. Takie imię łódź otrzymała w dniu poświęcenia - 24 lipca 2005 r. Po kanonizacji papieża doszło jeszcze São (święty), a więc barka nosi imię „Św. Jan Paweł II”. Zbudowana została na miejscu, w Bagre. Ma 16 m długości, 3,5 m szerokości i 25 ton wyporności.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy