W zestawieniach Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego diecezja tarnowska w wielu kategoriach przoduje, ale są i inne, mniej uspokajające dane.
W siedzibie KEP kilka dni temu odbyła się promocja i prezentacja Rocznika Statystycznego Kościoła w Polsce za 2022 rok. Z tego zestawienia dowiadujemy się m.in. że diecezja tarnowska ma:
1. największą liczbę parafii w Polsce - 454
2. największą liczbę księży inkardynowanych - 1470
3. największy wskaźnik uczestniczących w niedzielnej Mszy św. - 61,5 proc.
4. największy wskaźnik przyjmujących Komunię św. - 25,6 proc.
5. drugi co do wielkości wskaźnik uczniów korzystających ze szkolnej katechezy - 96,3 proc.
W 2022 roku było 84 alumnów seminarium. Autorzy rocznika zestawiają liczbę kleryków z liczbą księży i w zestawieniu prezentującym liczbę alumnów w odniesieniu do 100 księży diecezjalnych nasza diecezja zajmuje 9. miejsce w Polsce.
W tym samym 2022 roku w diecezji tarnowskiej zostało udzielonych 13016 chrztów, 13979 osób przyjęło po raz pierwszy Komunię Świętą, 16485 przyjęło dary Ducha Świętego przez sakrament bierzmowania. Sakrament małżeństwa przyjęło 4971 par.
Jeśli chodzi o uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. to w naszej diecezji 56,7 proc. uczestniczących to były kobiety, a 43,3 proc. - mężczyźni.
Działalność wydawniczą prowadziło w 2022 roku 18,2 proc. parafii w naszej diecezji, co oznacza, że taki odsetek wspólnot drukowało jakąś formę prasy parafialnej. 77,3 proc. parafii w diecezji posiadało swoją stronę internetową.
W dodatku tego Annuarium Statisticum prof. Przemysław Śleszyński zestawia dane kościelne z danymi demograficznymi z Narodowego Spisu Powszechnego. "Największy udział ludzi młodych (dzieci do 15. roku życia) odnotowano w diecezjach pelplińskiej, tarnowskiej i warszawsko-praskiej" - pisze prof. Śleszyński. Liczba tzw. osób w sile wieku w diecezji tarnowskiej idealnie pokrywa się ze średnią ogólnopolską. W wieku od 18 do 64 lat mamy w diecezji 65,7 proc. mieszkańców.
Bardzo niepokojącym zjawiskiem, choć nie dotyczącym stricte danych kościelnych, jest ogromne wyludnianie się diecezji. W latach 2011 do 2021 z terenu diecezji, choć precyzyjniej byłoby napisać z terenu wsi i miast tworzących naszą diecezję, ubyło ponad 150 tys. osób, najwięcej w Polsce. Spadek w ujęciu procentowym wynosi ponad 10 proc., a podobne spadki mają tylko diecezje drohiczyńska i zamojsko-lubaczowska.
Profesor Śleszyński pisze, że w perspektywie 1-2 dekad nie należy oczekiwać zmiany trendu w procesie depopulacji. Jego zdaniem, da się przewidzieć "trzy główne procesy ludnościowe, które będą warunkowały ewolucję społeczną, istotną także dla funkcjonowania Kościołów. Oprócz wspomnianej prawdopodobnej zmiany struktury etnicznej (głównie w metropoliach i niektórych mniejszych miastach) będzie to zapewne wciąż niska dzietność (aktualnie jedna z najniższych na świecie) związana z tzw. drugim przejściem demograficznym i dalsze starzenie się populacji".