Komuniści zakazali drukować i wystawiać jasełka napisane przez jezuitę ks. Piotra Turbaka. Jednak w parafiach sięgano po ten tekst.
Rok temu młodzi z grupy teatralnej, realizatorzy jasełek postawili sobie i publiczności pytanie o to, co by się wydarzyło, gdyby Jezus narodził się w XXI wieku? Czy przyszedłby na świat w szpitalu, prywatnej klinice, a może wśród bezdomnych? - W tym roku zapragnęliśmy wrócić do tradycyjnej formy. Rozpoczęłam poszukiwania odpowiedniego tekstu dla naszej grupy młodzieżowej. Trzeba przyznać, że trudno jest znaleźć scenariusz, który by jeszcze nie był grany. Ale przypadkiem znalazła się w moich rękach mała książeczka wydana w 1947 roku pt. „Misterium Bożego Narodzenia. Pójdźmy do Betlejem” autorstwa ks. Piotra Turbaka. Spodobał mi się styl i sposób, w jaki ten jezuita opowiedział historię o Bożym Narodzeniu - opowiada Barbara Sowa, opiekunka młodzieżowej grupy teatralnej.
Z tekstem księdza Turbaka związana jest ciekawa historia, bo po premierze komuniści umieścili ją na liście pozycji zakazanych. - Czytając scenariusz, nie wiadomo czemu, nasunęło mi się wspomnienie pobytu w Muzeum Narodowym w Gdańsku i oglądany tam tryptyk Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”. Postać archanioła Michała i scena walki anioła z szatanem (ze skrzydłami motyla) zainspirowały mnie do tego, by zaczerpnąć z wizji malarskiej artysty pomysł na kostiumy dla aktorów. Sam Lucyfer wydał mi się postacią groteskową i tak go właśnie przedstawiamy w naszym spektaklu - opowiada Barbara Sowa.
Tekst prezentowany w Siedliskach nie uległ właściwie zmianom, został trochę skrócony i dostosowany do możliwości miejscowego teatru amatorskiego. Przy realizacji współpracowało całe środowisko lokalne: szkoła, parafia, mieszkańcy miejscowości. W misterium zaangażowało się 43 młodych ludzi, którzy podjęli wyzwanie obecności na scenie, czy też grali w zespole wokalno-muzycznym, obsługiwali dźwięk, światło, pomagali przy rekwizytach i kostiumach czy dokumentowali spektakl. Większość to uczniowie szkół ponadpodstawowych, ale są wśród nich studenci oraz ósmoklasiści.
Kolejne przedstawienie 13 stycznia o godz. 17.