W czyje ręce powędrowała Lipnicka Gwiazda?
Przez ostanie dwa dni, 13 i 14 stycznia, w Lipnicy Murowanej odbywał się 42. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych o Lipnicką Gwiazdę. W sobotę na scenie zaprezentowały się dziecięce i młodzieżowe grupy kolędnicze, a dzisiaj - grupy kolędnicze dorosłych. To oni - jak zauważyła przewodnicząca komisji konkursowej etnograf Małgorzata Oleszkiewicz - obsypali publiczność życzeniami na cały rok, czasem dosłownie symbolizującym dobrobyt owsem.
- Mieliśmy nie lada zadanie, żeby ocenić wszystkie grupy, które prezentowały się na scenie, ale chciałabym też podziękować publiczności, ponieważ to państwo pomagaliście nam swoimi żywiołowymi reakcjami w ocenie. Państwa oklaski i słowne interakcje to także cenny element tradycji, naszego dziedzictwa kulturowego - mówiła, przypominając także, że słowo „kolęda” pierwotnie oznaczało dar, podarunek.
Życzenia kolędnikom i podziękowania dla nich za podtrzymywanie pięknej tradycji kolędowania zakorzenionego w wierze złożyli wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, wójt gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala, przewodniczący rady gminy Damian Gaża oraz dyrektor Gminnego Domu Kultury Agnieszka Żołna-Zdunek.
Lipnicką Gwiazdę i nagrodę w wysokości 2500 zł otrzymała dziś grupa kolędnicza „Herody” z Połomia Dużego. Wczoraj tę cenną statuetkę i nagrodę w wysokości 700 zł wywalczyła młodzieżowa grupa kolędnicza „Pasterze z gwiazdą” z Uszwi.
W sumie na scenie zaprezentowało się ponad 20 grup kolędniczych z powiatów bocheńskiego, brzeskiego i tarnowskiego: dziesięć dziecięcych, cztery młodzieżowe i osiem grup dorosłych. Pięć dziecięcych grup i jedna młodzieżowa będą reprezentować ten region na przeglądzie w Podegrodziu, a sześć grup dorosłych - w Bukowinie Tatrzańskiej.
Organizatorem Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę” są Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, a także lipnicka parafia. Grupy oceniała komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Oleszkiewicz - etnograf, Beata Rąpała - regionalista i Aleksander Smaga - muzyk. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.