Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea" ma swoją Winnicę w diecezji tarnowskiej.
W niedzielę 14 stycznia w sanktuarium w Zabawie odbyło się spotkanie formacyjne Winnicy Kraków oraz nowo powstałej Winnicy Tarnów, należących do Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea.
Z uczestnikami spotkania modlił się założyciel wspólnoty ks. Krzysztof Czerwionka, zmartwychwstaniec. - Istnienie Galilei i jej rozwój potwierdza, że nie czuję się samotny, zamknięty. Latka lecą, włoski lecą, siły lecą, ale widać owoc życia i charyzmatów, które Pan Bóg mi dał. To wielka radość i spełnienie dla zakonnika - mówi ks. Czerwionka.
Kapłan przypomina, że powstanie Galilei nawiązuje do początków zgromadzenia zmartwychwstańców. - Bogdan Jański, świecki człowiek przebywający na emigracji, zbierał wokół siebie świeckich dla nawrócenia i rechrystianizacji poganiejących społeczeństw. Miał taką świadomość, że poganiejąca Europa potrzebuje rechrystianizacji, a tradycyjnie religijny duch polski przeniknięcia Ewangelią. I ja to przeniosłem do Galilei - dodaje jej założyciel.
Ks. Krzysztof Czerwionka CR.Wspólnota rozwija się w Polsce i za granicą. Główna siedziba Galilei znajduje się w ośrodku rekolekcyjnym zmartwychwstańców w Stryszawie. Terytorialnie dzieli się ona na Winnice istniejące w ramach konkretnej diecezji. Podstawowymi komórkami budującymi Winnice są Domy Zmartwychwstania.
W Polsce jest obecnie ok. 250 Domów Zmartwychwstania. Podobna ilość tych podstawowych wspólnot, liczących do kilkunastu osób, działa w Ukrainie w Kościele grekokatolickim.
- Galilea jest wielopokoleniowa. Mówimy tu o zaangażowaniu ewangelizacyjnym świeckich, duchownych, młodych, małżeństw, rodzin i osób żyjących samotnie. Zwyczajna formacja dokonuje się w parafii, która jest centrum ewangelizacyjnym i formacyjnym oraz w Domach Zmartwychwstania. Kościół nazywa rodzinę chrześcijańską domowym Kościołem, myśląc o ewangelizacji świeckich przez świeckich, dla których naturalnym miejscem życia i budowania relacji jest dom. To tam odbywają się otwarte spotkania ewangelizacyjne, a same domy są jak sieci rybackie, które służą łowieniu dusz i prowadzeniu ich do Jezusa. Dzięki domom wielu może wrócić do Kościoła przez bramę domowych Kościołów - podkreśla ks. Czerwionka.
Modlitwa uwielbienia flagami.Z uczestnikami świętowania w Zabawie spotkał się bp Artur Ważny, odpowiedzialny za nową ewangelizację w KEP. W homilii podczas Mszy św. w sanktuarium bł. Karoliny podkreślił, że pójście za Jezusem oznacza trwanie w Nim i naśladowanie Go w codziennym życiu. - W praktyce staje się ono uwielbieniem Boga, prowadzi do przemiany mentalności, czyli nawrócenia, kieruje ku misji ewangelizacyjnej, ale też ku miłosierdziu względem potrzebujących. Trwanie w Jezusie i działanie na Jego wzór daje radość - mówił bp Ważny.
Więcej o nowej Winnicy oraz o tym, jak widzą siebie w tej wspólnocie tarnowscy diecezjanie, można przeczytać w nr. 4 „Gościa Tarnowskiego”.