Leszek Migrała został uhonorowany tytułem "sądecki autor", a Rafał Skąpski odebrał nagrodę za publikację pamiętnika swojej babci.
W krynickiej Pijalni Głównej odbyła się 26 stycznia gala konkursu literackiego, podczas której przyznano Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „sądecki autor” oraz „książka o Sądecczyźnie”.
Do konkursu zostało zgłoszonych siedmiu autorów oraz 24 książki. - Sądzę, że cechą obecnej, 12. już edycji konkursu, jest kontynuacja. Do konkursu w obu kategoriach zostało zgłoszonych wielu autorów, z którymi spotkaliśmy się już we wcześniejszych edycjach - mówi Mariola Berdychowska, przewodnicząca kapituły. - Mamy wśród autorów m.in. historyków, etnografów, poetów, powieściopisarzy, popularyzatorów wiedzy o regionie i małych lokalnych społecznościach. Interesującym zjawiskiem literackim są powieści, których akcja bądź bohaterowie są związani z Sądecczyzną - dodaje przewodnicząca.
Spośród siedmiu zgłoszonych do konkursu w kategorii „sądecki autor” kapituła wybrała ostatecznie Leszka Migrałę, publicystę historycznego z Nowego Sącza, redaktora naczelnego „Almanachu Sądeckiego”, współorganizatora konferencji naukowych, wystaw, wieczorów literackich, regionalisty i nauczyciela.
- Pan Leszek był już zgłaszany w poprzednich edycjach konkursu i dał się poznać jako autor przybliżający nam historię naszego regionu od wielu, wielu lat. Kapituła postanowiła uhonorować jego zaangażowanie i publikacje - podkreśla Mariola Berdychowska.
- Jeśli weźmiemy cokolwiek, co wyszło spod pióra pana Leszka, to mamy pewność pełnego profesjonalizmu - mówił w laudacji na cześć sądeckiego autora Piotr Droździk, fotografik i laureat nagrody w poprzedniej edycji.
Z kolei tytuł „książka o Sądecczyźnie” otrzymała publikacja trzeciego tomu wspomnień „Dziwne jest serce kobiece. Wspomnienia z Ząbkowic”, której autorką jest Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska. Zostawione przez nią pamiętniki w trzech tomach opublikował wnuk Rafał Skąpski.
Rafał Skąpski odbiera nagrodę za publikację pamiętnika swojej babci.- Pani Zofia pozostawiła po sobie zapisanych 21 stukartkowych zeszytów, które odcyfrował jej wnuk, i z benedyktyńską cierpliwością przepisał, oddając do publikacji z bogatymi komentarzami. Z pamiętnika wychyla się ku nam postać kobiety nowoczesnej, światłej, pracowitej, otwartej na ludzi, zaangażowanej społecznie, doświadczonej przez tragiczną historię XX wieku - mówi M. Berdychowska.
- Tom I jest prawie w całości poświęcony Sądecczyźnie, a szczególnie Brzeznej, ponieważ tutaj mieszkała moja babcia. Tu również, w Jazowsku, urodził się mój dziadek Jan. Babcia była osobą niesłychanie wrażliwą na los ludzki, na cierpienie. Tyle w życiu doświadczyła… Publikując jej wspomnienia, mam wrażenie, że byłaby z tego zadowolona - mówił Rafał Skąpski, odbierając nagrodę i statuetkę.
Swoje wyróżnienie przyznali też internauci, którzy postanowili uhonorować Pawła Leśniaka, autora m.in. powieści kryminalnej „Kim jesteś?”, której akcja osadzona jest w sądeckich realiach.
Wolontariusze akcji "Serce sercu".Podczas gali doceniono także młodzież zaangażowaną w akcję charytatywną „Serce sercu”, organizowaną przez Fundację Sądecką, polegającą na zbieraniu żywności dla potrzebujących mieszkańców regionu. – Poprosiliśmy młodych wolontariuszy, by podzielili się swoimi wspomnieniami ze zbiórki. Powstała z nich okolicznościowa publikacja, która jest docenieniem ich zaangażowania - mówi Mariola Berdychowska.
Warto przypomnieć, że w tegorocznej akcji wzięło udział 35 szkół, 773 wolontariuszy. Zbiórka została przeprowadzona w 63 sklepach. Zebrano ponad 15 ton żywności, z której sporządzono 1 tys. paczek.
Sądeckie targi książki.Wydarzeniem towarzyszącym gali są sądeckie targi książki, które potrwają do 28 stycznia w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.