W wielu parafiach diecezji odbyły się koncerty kolęd na zakończenie tradycyjnego ich śpiewania w kościołach.
W wielu parafiach diecezji w niedzielę 28 stycznia odbyły się koncerty kolęd na zakończenie tradycyjnego ich śpiewania podczas liturgii.
Choć czas wykonywania kolęd i pastorałek minął wraz z zakończeniem liturgicznego okresu Bożego Narodzenia, w świątyniach nadal się śpiewa się je do 2 lutego.
Nowym zwyczajem, podkreślającym tradycję śpiewania kolęd, są tak zwane "pożegnania żłóbka" lub "pożegnania Dzieciątka", czyli wspólne kolędowanie z udziałem solistów i zespołów parafialnych.
Od ponad 20 lat (pierwsze pożegnanie żłóbka odbyło się w 2013 roku) wspólne śpiewanie kolęd odbywa się 28 stycznia w bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie.
Tym razem wspólny śpiew przeplatał się z utworami wykonywanymi przez parafialny zespół dziecięcy Oremus pod dyrekcją Elżbiety Polak. Akompaniowali mu organista Jakub Kądziołka wraz młodymi utalentowanymi parafianami. Można było też usłyszeć Konrada Borowca, organistę z Przyborowa, który animował wspólny śpiew i wykonywał niektóre kolędy solowo.
Pożegnanie Dzieciątka było również okazją do przypomnienia bogatej tradycji kolędowania w polskiej kulturze. Historię pieśni o Bożym Narodzeniu przywołali uczniowie szkoły podstawowej w Sterkowcu, którzy prowadzili cały koncert.