Nowy numer 09/2024 Archiwum

Znak wiary i inspiracja do modlitwy

Odnowioną figurę Serca Pana Jezusa na tzw. Orkęgliku poświęcił 4 lutego proboszcz ks. Robert Filipowicz.

Kiedy w 2009 roku przyszedł do parafii ks. Robert Filipowicz, wykonał dokumentację stojących na jej terenie krzyży i figur przydrożnych. - Niektóre są bardzo stare, inne młodsze. O niektórych wiemy całkiem dużo, jak choćby o stojącej niedaleko kościoła figurze MB Niepokalanej z 1904 roku, o innych niewiele - mówi ks. Robert.

Systematycznie są one w parafii odnawiane. Na niektóre z nich udaje się czasem zdobyć dofinansowanie, inne remontowane są z ofiar złożonych przez darczyńców i wiernych.

Znak wiary i inspiracja do modlitwy   Figurę poświęcił ks. Robert Filipowicz, proboszcz parafii Zaczarnie. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Na Okręgliku 4 lutego została poświęcona figura Serca Pana Jezusa. O niej wiemy tyle, ile wypisano na tablicy fundacyjnej, że postawiono ją w tu z fundacji Jana i Zofii Piekarzów w 1948 roku. Do odnowienia została w parafii jeszcze tylko jedna przydrożna figura, Matki Bożej, znajdująca się przy drodze w kierunku Żukowic.

- Musimy to robić, musimy dbać o te przydrożne krzyże i figury, bo to jest znak, świadectwo wiary naszych ojców. Zostają i dziś w tym samym miejscu dla nas, by nas wzywać, inspirować do modlitwy – mówi ks. Robert.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy