Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich świętowało 90-lecie istnienia.
W Sromowcach Niżnych 18 lutego odbyły się obchody 90-lecia istnienia Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.
Flisacy z rodzinami, a także zaproszeni goście i mieszkańcy regionu, uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św. w kościele parafialnym w Sromowcach Niżnych. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Henryk Homoncik, dziekan dekanatu krościeńskiego.
Ks. prał. Marek Kądzielawa, proboszcz w Sromowcach Niżnych i kapelan flisaków, przypomniał, że głównymi inicjatorami powstania stowarzyszenia było dwóch flisaków - Franciszek Kokora i Jakub Borzęcki.
Z flisackim sztandarem.- 18 lutego 1934 w Sromowcach Niżnych odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia. Wybrano prezesa, którym został kierownik Pienińskiego Parku Narodowego - Tadeusz Owczarzak. W skład nowo utworzonego stowarzyszenia weszli flisacy z Krościenka, Szczawnicy, Sromowiec Wyżnych, Sromowiec Niżnych, a w roku 1935 również flisacy z Czorsztyna - mówił ks. Kądzielawa.
Druga część jubileuszowego spotkania, już poza kościołem, była poświęcona historii stowarzyszenia. Podczas spotkania marszałek Małopolski Witold Kozłowski wręczył flisakom złoty medal Poloniae Minor za popularyzację wiedzy, tradycji i kultury flisackiej w regionie. Medale Związku Podhalan otrzymali też zasłużeni flisacy.
Spływ przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji turystycznych Małopolski. W ubiegłym roku z tej formy wypoczynku, ale i szansy poznania historii i kultury regionu dzięki flisackim gawędom, skorzystało 275 tys. osób.