Nowy numer 15/2024 Archiwum

Rondo św. Rity

Od 2017 roku święta z Cascii ma w Nowym Sączu ulicę swojego imienia. 2 marca poświęcone zostało tej świętej także rondo.

Święta Rita nie wypowiadała się w tekstach pisanych, nie napisała wybitnego dzieła, ale pozostawiła po sobie historię swojego życia, na pozór zwyczajnego, a jednak godnego podziwu. Była żoną, matką i siostrą zakonną. Na każdym etapie swojego życia pokonywała trudności, dzięki żywej relacji z Panem Bogiem. Była postacią niezwykłą. W Nowym Sączu znajduje się sanktuarium św. Rity, w którym w drugi czwartek każdego miesiąca odmawiana jest nowenna do świętej Rity.

Rondo św. Rity   Rondo św. Rity. sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu

Kult św. Rity z Cascii w parafii Matki Bożej Niepokalanej został zapoczątkowany przez akt poświęcenia obrazu świętej przez ks. bp. Piotra Bednarczyka 22 maja 1993 roku. Święta Rita ma swoją ulicę, ale także, po kilku latach, doczekała się swojego ronda u zbiegu ulic Jana Freislera z 1. Brygady, które to rondo uroczyście zostało poświęcone 2 marca 2024 r. przez kustosza sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu ks. Czesława Paszyńskiego. Błogosławiąc rondo, ksiądz kustosz wyraził nadzieję, że św. Rita będzie czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących i pieszych. Decyzję o nazwaniu tego ronda imieniem św. Rity podjęli sądeccy radni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy