Nowy numer 15/2024 Archiwum

Zmarli ks. Józef Leśniak i ks. Ryszard Kurek (AKTUALIZACJA)

Informację o śmierci obu kapłanów, która nastąpiła dziś w domu księży emerytów w Tarnowie, przekazał w czasie Mszy Krzyżma Świętego bp Andrzej Jeż.

Ksiądz prałat Józef Leśniak w chwili śmierci miał 91 lat. Urodził się 12 lutego 1933 roku w Przyszowej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 r. w Tarnowie. Pracował jako wikariusz w Bruśniku, Łużnej, Łysej Górze, Starym Wiśniczu, Wojniczu i Pilźnie. W 1968 został proboszczem w parafii Delastowice i rolę tę pełnił do 1987 roku, kiedy został mianowany proboszczem parafii w Tymbarku.

Pełnił tę posługę od 11 maja 1987 do 22 sierpnia 2003 roku. W tym czasie pełnił również funkcję dziekana dekanatu Tymbark. "Oddany Kościołowi, niestrudzenie prowadził pracę duszpasterską wśród parafian, przyczyniając się w wielkim stopniu do jej rozwoju. Człowiek niezwykle charyzmatyczny, dzięki czemu stał się inicjatorem wielu działań służącym całej lokalnej społeczności. Dzięki jego usilnym staraniom i zgodnej współpracy z ludźmi udało się rozbudować kościół, powiększając go o nawy boczne. Inicjator budowy domów parafialnych i Parafialnego Centrum Kultury. Dbając o rozwój gospodarczy i kulturalny nie zapominał nigdy o potrzebujących. Orędownik i współtwórca Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, założyciel Przedszkola Parafialnego. Te i wiele innych szlachetnych działań przez wszystkie lata jego posługi w naszej parafii budująco wpływały na rozwój nas wszystkich jako mieszkańców Gminy Tymbark" czytamy na stronie parafii Tymbark

Uroczystości pogrzebowe: Msza św. żałobna w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie będzie sprawowana we wtorek 2 kwietnia o godz. 8.30. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Tymbarku we wtorek 2 kwietnia o godz. 12, po której ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ksiądz prałat dr Ryszard Kurek urodził się 8 kwietnia 1948 roku w Gumniskach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 28 maja 1972 roku w Tarnowie.
Jako wikariusz pracował w parafiach: Szczucin oraz Tarnów – Katedra. W latach 1974-1983 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie oraz w Rzymie.
Ponadto pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (1985-1991), wykładowcy w Wyższym Instytucie Wiedzy Religijnej w Tarnowie, dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej (1991-1993), a także ojca duchownego i wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku (1993-2002) oraz ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie (2002-2003). 1 stycznia 2004 roku został mianowany administratorem domu Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej oraz kapelanem tamtejszej wspólnoty Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Z dniem 15 stycznia 2005 roku podjął obowiązki kapelana domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Sączu.

Uroczystości pogrzebowe: Msza św. żałobna w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie sprawowana będzie w piątek 5 kwietnia o godz. 17. Msza św. pogrzebowa w kaplicy klasztornej Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu w sobotę 6 kwietnia o godz. 11, po której ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu klasztornym.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy