Od lat nic się nie zmieniło. Tak jak kiedyś, tak i dziś najwięcej wspólnej troski należy poświęcić rodzinie.
W Tarnowie odbyła się zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich konferencja "Troska o współczesną rodzinę naszym wspólnym celem". - Temat zasugerował ks. dr Piotr Cebula, diecezjalny duszpasterz rodzin, ja zaś dodałam do tematu powszechność tego zadania - mówi dr Małgorzata Jaśko z MCDN, moderator konferencji.
Stąd uczestnicy spotkania, wśród których byli dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, ludzie, którym zależy na wychowaniu młodego pokolenia, mieli możliwość zapoznania się, jak samorząd wojewódzki wspiera rodziny. Jak w wychowaniu młodego pokolenia, mimo że z mocy ustawy zajmuje się zagadnieniami historycznymi, uczestniczy inna z instytucji - Instytut Pamięci Narodowej, o czym mówiła Roksana Szpytma-Szczęch z IPN w Krakowie.
O tym, jak w przedszkolu i szkole można realizować ideał wspólnoty celu, współpracę między placówką oświatową a rodziną, opowiadali praktycy. Swoją cegiełkę do refleksji dołożyły dzieci z przedszkola "Pod Stokrotką" w Tarnowie, które wyśpiewały refren "Najlepsza drużyna to moja rodzina".
Fakt, że wiele osób, instytucji niesie na sztandarach hasła pomocy rodzinie, ale i realnie jej pomaga, łączy się z faktem, że rodzina jest dziś w wielopłaszczyznowym kryzysie. Objawy są różne. Jednym z nich jest to, że coraz więcej dzieci ma problemy. - Natury emocjonalnej, psychicznej, wychowawczej, a także szkolnej - zaznacza psycholog Ewa Faliszek-Podgórska z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Tarnowie. Tylko tam od września zarejestrowało się 2 tys. dzieci i młodzieży. Jak mówią specjaliści, problemy dzieci w jakiejś części wynikają z problemów małżeństwa i rodziny.
O tym, jak Kościół tarnowski wychodzi naprzeciw potrzebom rodzin, począwszy od etapu ich planowania w narzeczeństwie, przez życie rodzinne, po sytuacje kryzysowe małżeństw, opowiadał ks. dr Piotr Cebula, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Wsparciem codziennym narzeczonych, rodzin, ale także miejscem pierwszego kontaktu małżeństw w trudnościach, kryzysie są parafialne poradnie rodzinne, których jest 76, a pomoc świadczy w nich 286 doradców. Poza tym w diecezji działa sieć poradni specjalistycznych "Arka", które są prowadzone przez diecezjalną Fundację "Auxilium".
O tym, jakie inne działania są już prowadzone, jakie będą, czego i kto może się spodziewać w zakresie towarzyszenia, pomocy, wsparcia rodzin i małżeństw, piszemy w numerze 15. "Gościa Tarnowskiego" na 14 kwietnia.