Lokalny konkurs w wojakowskiej parafii rozrósł się w tym roku do dekanalnego i połączył kilka gmin.
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Dobrocieszu (parafia Wojakowa) odbył się 10 kwietnia II Dekanalny Konkurs Poezji Religijnej pt. "Wielkanoc w oczach poetów". Konkurs zgromadził 40 uczestników ze szkół podstawowych leżących na terenie dekanatu Czchów, a obejmujących swoim zasięgiem takie gminy, jak: Czchów, Gnojnik, Gródek nad Dunajcem oraz Iwkowa, pełniąca rolę gospodarza wydarzenia.
Uczestnicy konkursu podzieleni na dwie kategorie wiekowe (uczniowie kl. IV-V oraz klas VI-VIII) poprzez recytację wierszy wielkanocnych zabrali wszystkich słuchaczy w swoistą poetycką podróż, odkrywając hasło tegorocznej edycji konkursu: "Wielkanoc w oczach poetów". Dobór utworów związany był z pojęciem Wielkiej Nocy, a więc męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, a także obrzędami, które temu świętu towarzyszą: począwszy od adoracji krzyża, poprzez tradycyjną święconkę, aż po pusty grób i radosne Alleluja. Recytatorzy zaprezentowali poetycki dorobek m.in. Marii Konopnickiej, Jana Kasprowicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ks. Jana Twardowskiego czy Zbigniewa Herberta.
- Pragniemy w ten sposób ukazać bogactwo przeżywania najważniejszych świąt chrześcijańskich w różnych okresach literatury, poznawać różnorodność tradycji i zwyczajów wielkanocnych oraz krzewić piękną, bo polską poezję religijną - mówili organizatorzy w słowie wstępnym.
W przerwie przesłuchań konkursowych odbył się także koncert muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach, której filia znajduje się przy Szkole Podstawowej w Dobrocieszu. Występy przyszłych muzyków wywołały sporo pozytywnych wrażeń i radości u słuchaczy, którzy żywo reagowali na muzyczne dokonania dzieci.
Podsumowali konkurs i wręczyli nagrody: bp Stanisław Salaterski - biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Bogusław Kamiński - wójt gminy Iwkowa, ks. dr Andrzej Jasnos - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Wiesława Gorycka - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. W. Orkana w Dobrocieszu oraz Jacek Wojnicki - przewodniczący komisji konkursowej.
Ksiądz biskup w okolicznościowym słowie zwrócił uwagę, że zmartwychwstanie Pana Jezusa jest wydarzeniem ponadczasowymi i zaduma nad jego przesłaniem trwa przez wieki. - Poeci, obdarzeni przez Pana Boga szczególnym darem nazwania rzeczy trudnych, pomagają nam w przeżywaniu tej rzeczywistości, ale również okazuje się, że sami recytujący do poetów dodają jeszcze więcej, bo różne interpretacje niosą niejako nowe przesłanie, uwypuklają nowe treści i zachęcają jeszcze do większej refleksji. Gratuluję społeczności szkolnej za samą inicjatywę, kontynuowanie tych konkursów i taki właśnie temat - mówił bp Salaterski.
Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński, odnosząc się do idei samego konkursu, wyraził radość, że wydarzenie odbywające się w Dobrocieszu, mające najpierw charakter lokalny, dziś dekanalny, rozwija się. - I dobrze, bo to sprzyja integracji, poznawaniu samych siebie, poznawaniu naszej okolicy. Jednak, co ważne, to sama idea konkursu, a więc uwrażliwianie młodego pokolenia na nasze korzenie chrześcijańskie, na przeżywanie ważnego okresu w życiu każdego chrześcijanina, jakim jest okres wielkanocny - mówił. Wójt złożył także gratulacje i dziękował zarówno organizatorom konkursu, jak i jego uczestnikom.
Ks. dr Andrzej Jasnos gratulował uczestnikom, dzieciom i młodzieży. - Jestem pod wrażeniem waszego zaangażowania, odwagi, zwłaszcza, że teksty utworów nie należały do łatwych, o czym świadczą chociażby utwory Zbigniewa Herberta, a udało się wam je uczynić waszymi, przez co wyjątkowymi. Konkurs pod hasłem "Wielkanoc w oczach poetów", ale można też powiedzieć, że taką Wielkanoc, dzięki waszej interpretacji, mogliśmy zobaczyć my wszyscy - mówił.
Wiesława Gorycka, dyrektor dobrocieskiej szkoły, jest przekonana, że "podejmowanie takich inicjatyw wśród dzieci i młodzieży, jak konkurs poezji religijnej, ukształtuje zarówno w nich, jak i w nas wszystkich ducha kultury artystycznej oraz wartości ponadczasowych. Jest także dowodem na to, że w tak niewielkich społecznościach szkolnych, jak chociażby nasza, mogą i dokonują się wielkie i piękne dzieła. Z czego jesteśmy naprawdę dumni".
Wykonawców oceniała komisja konkursowa w składzie: Jacek Wojnicki, doświadczony aktor śląskiej sceny oraz nauczyciel Szkoły Muzycznej z klasy wokalno-teatralnej w Domosławicach, ks. prałat Józef Nowak, emerytowany proboszcz parafii Wojakowa, pasjonat książek i promotor lokalnej historii, Bernadeta Klimek, dyrektor Publicznej Biblioteki w Iwkowej, kustosz czytelnictwa iwkowskiej gminy oraz Wojciech Hila, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iwkowej, organizator wielu inicjatyw kulturalnych.
Przewodniczący komisji konkursowej Jacek Wojnicki w słowie podsumowującym zwrócił uwagę na sposób prezentowania utworów, dobór poezji do wieku uczestnika oraz wskazał na walory kontaktu ze sztuką, gdyż jak mówił: "sztuka to jest w pewnym sensie umiejętność sprzedaży swojego talentu, ale również uczy mówić piękną polszczyzną".
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
Uczniowie kl. IV-V
I miejsce: Karolina Duda (Iwkowa)
II miejsce: Rita Nowak (Iwkowa-Nagórze)
III miejsce: Hanna Kozdrój (Czchów)
Wyróżnienie: Blanka Capar (Kąty)
Uczniowie kl. VI-VIII
I miejsce: Karolina Średniawa (Domosławice)
II miejsce: Aleksandra Koział (Dobrociesz)
III miejsce: Michał Kęska (Złota)
Wyróżnienie: Karol Hacuś (Iwkowa-Nagórze)
Przyznano także nagrody specjalne:
Patronat honorowy nad konkursem objęli: bp Stanisław Salaterski, Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Tarnowskiej, dziekan dekanatu Czchów Ksiądz Mariusz Żuczek, parafia pw. Wniebowzięcia Matki Bożej w Wojakowej, RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.