Nowy numer 20/2024 Archiwum

Dla kochających liturgię i muzykę

Do 30 czerwca trwa rekrutacja do tej mającej świetną reputację szkoły, której tradycję sięgają roku 1888.

Tarnowskie Studium Organistowskie stawia sobie za cel przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanych kadr do podjęcia w przyszłości posługi organisty i kantora. – Zapraszamy w nasze progi wszystkich kochających piękną liturgię i muzykę organową – zachęca ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Studium.

Zajęcia w Studium (dotyczy organisty) odbywają się na poziomie podstawowym (I stopień) i podyplomowym (II stopień). Pierwszy z nich trwa 4 lata, ale dla zaczynających naukę od zera jest dodatkowo rok propedeutyczny. Wykłady odbywają się w soboty (od października do czerwca) wraz z lekcjami gry na fortepianie i organach. Poziom podyplomowy trwa dwa lata. Wykłady odbywają się w czwartki w godzinach popołudniowych (od października do czerwca) razem z lekcjami gry na organach. Zajęcia w Studium dla osób przygotowujących się do funkcji kantora trwają przez dwa lata i są realizowane w soboty.

- Absolwent Studium otrzymuje dyplom, który jest niezbędnym warunkiem podjęcia funkcji organisty w parafii (dotyczy organisty) i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia (dotyczy kantora) – informuje ks. Piekarz, który w diecezji pełni także funkcję dyrektora Wydziału Muzyki Kościelnej.

Diecezjalne Studium Organistowskie Tarnów
Diecezjalne Studium Organistowskie Tarnów

Kandydat ubiegający się o przyjęcie do Studium musi złożyć podanie, życiorys, ostatnie świadectwo szkoły ogólnokształcącej, świadectwo wykształcenia muzycznego (jeśli takie posiada), opinię proboszcza o kandydacie, dwie fotografie oraz dyplom Studium Organistowskiego lub innej placówki o tym samym charakterze (dla kandydatów na Podyplomowe Studium Organistowskie). Warunkiem jest posiadanie słuchu muzycznego, poczucie rytmu i chęci.

Dokumenty należy dostarczyć do Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu do 30 czerwca 2024 r. Egzamin wstępny odbędzie się 21 września 2024 r. o godz. 9 w Studium Organistowskim w Tarnowie.

Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. Kazimierza Pasionka w Tarnowie powstało w 1965 roku z inicjatywy ks. bp. Jerzego Ablewicza i jest ono kontynuatorem szkoły organistowskiej założonej w 1888 roku przez księży Stanisława i Franciszka Walczyńskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy