Nowy numer 20/2024 Archiwum

Polsko-włoskie śpiewanie

Puellae Orantes zaprosiły do Polski włoski chór Note in Crescendo. Razem z nim zaśpiewają w Tarnowie dwa koncerty.

Na przełomie kwietnia i maja 2024 roku dziewczęcy chór katedralny Puellae Orantes będzie gościł w Tarnowie włoski chór Note in Crescendo z Riccione. Tarnowski chór wielokrotnie zaangażowany był we współpracę polsko-włoską. Zespół koncertował w wielu miastach Włoch, a uczestnictwo w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych zaowocowało nawiązaniem współpracy i przyjaźni z włoskimi chórami, dyrygentami, śpiewakami i instrumentalistami. Chór Puellae Orantes jest laureatem Grand Prix Międzynarodowego Konkursu w Rimini oraz Medalu Prezydenta Włoch, ponadto zdobył pierwsze nagrody w Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym Guido d’Arezzo i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Leonardo da Vinci we Florencji.

Note in Crescendo.   Note in Crescendo.
Archiwum chóru

Współpraca z chórem Note in Crescendo rozpoczęła się od koncertu podczas Międzynarodowego Konkursu w Rimini, którego jurorem był prof. Fabio Pecci, dyrygent wspomnianego włoskiego chóru. Fabio Pecci to uznany specjalista chóralistyki, dyrygent, wiolonczelista, gitarzysta i muzykoterapeuta, który jest regularnie zapraszany do jury konkursów chóralnych we Włoszech, Francji, Belgii, Chorwacji, na Litwie i Słowacji. Jest dyrektorem artystycznym Konkursu Chóralnego "CITTA 'DI RICCIONE" dla chórów dziecięcych. Regularnie prowadzi warsztaty dla chórów dziecięcych i młodzieżowych. Zespół Note in Crescendo po raz pierwszy wystąpił w Polsce w 2014 roku na zaproszenie Puellae Orantes.

Kontynuując rozpoczętą współpracę, chór Puellae Orantes zaprosił włoski zespół do Tarnowa z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, aby promować ideę twórczej współpracy i pokoju. Oba chóry są zespołami młodzieżowymi, których członkowie podzielą się doświadczeniami, umiejętnościami, a koncerty będą służyły edukacji i przybliżeniu polskim odbiorcom włoskiej kultury.

Polsko-włoskie śpiewanie  

Note in Crescendo będzie przebywał w Polsce od 28 kwietnia do 3 maja. W tym czasie zostaną przeprowadzone warsztaty obu zespołów oraz zaprezentowane dwa wspólne koncerty. 30 kwietnia, w Centrum Sztuki Mościce, odbędzie się koncert dla młodzieży tarnowskich szkół średnich, zaś 1 maja, o godz.18.30 w bazylice katedralnej w Tarnowie chóry wykonają otwarty koncert dla wszystkich melomanów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy