W Tarnowie rozstrzygnięta została 3. edycja konkursu „Patrzer” organizowanego także przez naszą redakcję.
Uczestnicy konkursu spotkali się na gali, w trakcie której rozdane zostały nagrody, wyróżnienia i dyplomy w sali konferencyjnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Współorganizatorem konkursu był bowiem Wydział Katechetyczny tarnowskiej kurii, a poza nim i tarnowską redakcją ”Gościa Niedzielnego” także Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W tegorocznej edycji konkursu "Patrzer - przygoda zaczyna się tuż za progiem" wzięło udział 37 uczestników, w większości ze szkół ponadpodstawowych.
Wśród uczniów szkół podstawowych była m.in. laureatka w swej kategorii 1. miejsca Zosia Dziedzic z Woli Dębińskiej. – Najpierw poszłam na spacer, robiłam zdjęcia, a potem dopiero pisałam esej, który m.in. komentował to, co widzimy. Zatytułowałam pracę „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Wydaje mi się, że nie zauważamy i nie cenimy tego, co mamy za progiem, a zachwycamy się tym, co daleko, co zagraniczne – mówi Zosia. W swej pracy w warstwie wizualnej pokazała piękno polskich gór.
Drugi raz w konkursie wzięła Natalia Pajor, która w kategorii szkół ponadpodstawowych zajęła 2. miejsce. – Moja praca nosi tytuł „Przemijanie”. Jest o przemijaniu ludzkiego życia, ale w warstwie wizualnej jego metaforą zrobił mi się obraz, obrazy kasztanowca, który mijam często. Kwitnie, owocuje, przekwita, obumiera. Temat zrodził się spontanicznie. Myśląc o konkursie, zauważałam to drzewo i zastanawiałam się, o czym ono opowiada. Moja opowieść jest w eseju – mówi Natalia.
W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:
1. miejsce – Weronika Więcek z Limanowej
2. miejsce – Natalia Pajor z Nowego Sącza
3. miejsce ex equo – Kacper Szymański i Marika z Jabłońska z I LO w Tarnowie
W kategorii szkół podstawowych:
1. miejsce – Zofia Dziedzic z Woli Dębińskiej
2. miejsce ex equo – Zuzanna Dmuchała ze szkoły w Paszczynie i Julia Rzeszutek z Mielca
3. miejsce – Aniela Niziołek ze szkoły w Olszynach
- Konkurs pokazuje naprawdę piękne oblicze młodych ludzi. Czytając wasze prace, pomyślałem, że często mówimy do młodych bardzo prostym językiem, bo sądzimy, że trudniejszego nie rozumieją, a w waszych pracach widać namysł, refleksję, jest roztrząsanie filozoficznych zagadnień. Myślimy, że młodzi piszą, mówią skrótowo, posługują się tylko emotkami, a tu okazało się, że w waszych pracach znalazło się sporo poezji i pięknego języka. Widać też w nich waszą wrażliwość na piękno, na historię, na przemijanie. Konkurs, jak dla mnie, pokazuje szlachetne, piękne oblicze młodych ludzi, jako istot bardzo wrażliwych, twórczych, duchowo głębokich – mówił bp Stanisław Salaterski, wręczając nagrody.
Poza bp. Stanisławem Salaterskim nagrody wręczała Joanna Jasiak, dyrektor tarnowskiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Ewa Sojat, dyrektor tarnowskiego ośrodka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, ks. dr Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii, oraz Agnieszka Kania, dyrektor szkoły w Pustkowie-Osiedlu, członkini jury i przedstawicielka współorganizatora, Zespołu Szkół w Pustkowie-Osiedlu.