Nowy numer 20/2024 Archiwum

Najstarszy żyjący kapłan diecezji tarnowskiej świętuje 70. rocznicę święceń

Ks. Aleksander Dychtoń wywodzi się z maryjnej parafii i w takiej też spędził większość swojego kapłańskiego życia.

Najstarszy żyjący kapłan diecezji tarnowskiej ks. prał. Aleksander Dychtoń 9 maja obchodził 70-lecie swojego kapłaństwa. 29 sierpnia skończy 95 lat.

Wywodzi się z maryjnej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach i większość swojego kapłańskiego życia, bo aż 42 lata, posługiwał w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na tarnowskim Burku. Przez 32 lata był administratorem i proboszczem tej parafii, a potem przez kolejnych 10 lat pomagał w niej jako emeryt. O tym jednak, jak bardzo związany jest z Maryją, przesądziła jego mama.

Najstarszy żyjący kapłan diecezji tarnowskiej świętuje 70. rocznicę święceń   Prymicje ks. Aleksandra Dychtonia. Reprodukcja z książki "Mościce. Kościół i ludzie" Marka Smoły. REPRODUKCJA Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Przez całe życie prowadziła mnie Matka Boża, bo jestem Jej własnością, o czym dowiedziałem się, będąc już kapłanem i mając 31 lat. Wtedy dowiedziałem się od swojej mamy, że po chrzcie ofiarowała mnie Matce Bożej Karmelitańskiej na własność - opowiadał nam swego czasu jubilat, który sam wzorem sługi Bożego ks. Aleksandra Woźnego, z którym się spotkał w Gietrzwałdzie, zachęcał matki, by oddawały Maryi swoje dzieci, widząc w tym akt największej miłości i troskliwości.

Warto zauważyć, że w 1965 roku ks. Aleksander Dychtoń został mianowany diecezjalnym referentem maryjnym. Był także duszpasterzem żołnierzy Armii Krajowej oraz pierwszym duszpasterzem rodzin w diecezji tarnowskiej. To z jego inicjatywy zaczęły powstawać poradnie rodzinne przy parafiach. W 1968 roku został obdarzony godnością kanonika, a w roku 1991 otrzymał papieski tytuł kapelana Jego Świątobliwości. Obecnie mieszka w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy