Nowy numer 20/2024 Archiwum

Pójdą do "Wychowawczyni powołań"

Z Piątkowej 29 czerwca wyruszy II Sądecka Piesza Pielgrzymka do Tuchowa. Tego samego dnia wyjdzie też pielgrzymka z Brzeska.

Pierwszy raz z Piątkowej do Tuchowa wybrało się w ubiegłym roku na dwudniowy szlak 240 pielgrzymów z Nowego Sącza i regionu. Do pokonania mieli trasę długości 60 kilometrów.

Organizatorem pielgrzymki wtedy i dziś jest parafia w Piątkowej z proboszczem ks. Tadeuszem Wojciechowskim, a o. Szczepan Hebda, pochodzący z Piątkowej redemptorysta, jest pomysłodawcą i przewodnikiem grupy. Przed II wojną światową pielgrzymowanie, na różne sposoby z Sądecczyzny do Tuchowa było powszechne. Potem ten pątniczy ruch zamarł.

Pójdą do "Wychowawczyni powołań"   Znak II Sądeckiej Pieszej Pielgrzymki do Tuchowa. archiwum

- Ludzie nie przestali jednak pielgrzymować, choć już indywidualnie, samochodami czy pociągiem. Pomyślałem, żeby obudzić w ludziach chęć wspólnego wędrowania do Matki Bożej. Idziemy do niej z ważnymi intencjami. Modlimy się za młodzież, która jest dzisiaj bardzo zagrożona przez świat, oraz w intencji nowych i świętych powołań kapłańskich - tłumaczył w rozmowie z nami rok temu o. Szczepan.

Tuchów pod względem troski o powołania do służby Bożej jest miejscem szczególnym w diecezji. - W tym roku przeżywamy 120. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Abp Leon Wałęga w czasie koronacji obrazu 2 października 1904 r. u stóp ołtarza złożył insygnia władzy biskupiej (mitrę i pastorał), mówiąc: "W dniu tym pamiętnym oddałem siebie i Was wszystkich w opiekę Matki Boskiej Tuchowskiej, obrałem Ją za Królową całej diecezji, a wszyscy obecni złożyli jej ślubowanie na wieczność". Po czym abp Leon w gorącej modlitwie błagał Maryję w tuchowskim wizerunku o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Wtedy Matka Tuchowska otrzymała tytuł "Wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych" - tłumaczy o. Szczepan Hebda CSrS. W diecezji tarnowskiej po tym zawierzeniu MB Tuchowskiej sprawy powołań przez abp. Wałęgę, zaczęła systematycznie rosnąć liczba kleryków w tarnowskim seminarium i wyświęcanych później kapłanów.

Pójdą do "Wychowawczyni powołań"   Plakat pielgrzymkowy. archiwum

Dziś do Tuchowa pielgrzymują klerycy różnych seminariów diecezjalnych i zakonnych, przedstawicielki wielu żeńskich zgromadzeń zakonnych, by prosić o nowe powołania. Tuchów również umiłował sobie i pielgrzymuje od wielu lat bp András Veres z diecezji Győr, przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, który tu prosi o nowe powołania dla Kościoła na Węgrzech. W tym roku po raz drugi także w tych intencjach pójdą do Tuchowa sądeczanie.

Plan jest następujący:

- 29 czerwca Msza św. w kościele parafialnym w Piątkowej k. Nowego Sącza o godz. 7.00; nocleg w Ciężkowicach;

- 30 czerwca Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej o godz. 15 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża. Powrót na Sądecczyznę.

Informacja i zapisy trwają cały czas w parafii Piątkowa w zakrystii po wieczornych Mszach św. Można też zapisać się, dzwoniąc (codziennie po godz. 16) do 15 czerwca na numer 794 451 963. Opłata pielgrzymkowa płatna przy zapisie lub w dniu wyjścia.

Także 29 czerwca wyjdzie I Brzeska Piesza Pielgrzymka do Tuchowa. - Zachęcamy mieszkańców Brzeska i jego okolic do wspólnego pielgrzymowania w intencji młodzieży oraz powołań kapłańskich i zakonnych - mówi ks. Karol Kuźma, który organizuje pielgrzymkę. 

Pielgrzymka odbędzie się w dniach od 29 do 30 czerwca 2024 roku.

Początek 29 czerwca o godz. 6 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Nocleg zaplanowany jest w Zakliczynie. Zakończenie pielgrzymki w Tuchowie, razem z pielgrzymką sądecką, Mszą św. o godz. 15.

Zapisy na pielgrzymkę (i ewentualny powrót autokarem) odbywają się u Lucyny Wnęk z Uszwi pod numerem telefonu +48 787 153 388. Koszt pielgrzymki wynosi 30 zł. Kolejna osoba z rodziny – 20 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy