W ponad 600-letniej historii parafii w Szynwałdzie nie było dotąd takiej uroczystości, która połączyłaby dwa kontynenty.
Kościół pw. MB Szkaplerznej w Szynwałdzie gościł 18 maja uczestników uroczystości święceń diakonatu, które przyjęło ośmiu kleryków V roku tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a wśród nich alumn z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.
- Takiej uroczystości w historii naszej parafii jeszcze nie było i bardzo się cieszymy, że Szynwałd ją przeżywa. Czekaliśmy na nią, modląc się za przyszłych diakonów i o nowe powołania do kapłaństwa - mówi ks. proboszcz Józef Michalski.
Msza św., połączona z udzieleniem święceń diakonatu, miała swój rytm związany z charakterem chwili.
Tuż przed Ewangelią kandydaci do święceń zostali przedstawieni biskupowi, a rektor WSD w Tarnowie ks. Jacek Soprych poprosił o udzielenie kandydatom święceń. Na ręce szafarza alumni złożyli swoje przyrzeczenia m.in. posłuszeństwa, celibatu i odmawiania modlitwy brewiarzowej.
Kazanie bp. Mirosława Gucwy, ordynariusza diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, który był szafarzem święceń, miało charakter na wskroś misyjny. Biskup podkreślał, że powołanie kapłańskie otwiera przed młodym człowiekiem szerokie perspektywy służenia Chrystusowi w Kościele, który nie ma granic.
Posłuchaj fragmentu homilii:
Święcenia diakonatu w SzynwałdzieBp Gucwa wskazał, że polem działania diakona, a w przyszłości księdza, są peryferia, w których żyją ludzie nie znający Jezusa lub tacy, którzy o Nim już zapomnieli. Orędzia Ewangelii pragną także osoby dotknięte cierpieniem, chorobą, wojną. - Oni wszyscy pragną Boga, a wy jesteście Jego odpowiedzią na ich pragnienie - mówił do diakonów biskup.
Po homilii nastąpił wzruszający moment śpiewania Litanii do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci do święceń leżeli krzyżem, a wszyscy zgromadzeni prosili dla nich o otwarte serce na dar święceń.
Najważniejszym momentem liturgii było włożenie rąk - starożytny gest, który był praktykowany już w czasach pierwotnego Kościoła. Święcenia zakończyła modlitwa konsekracyjna.
Zobacz film:
Święcenia diakonatu w SzynwałdzieNowi diakoni zostali ubrani w dalmatyki, a obrzędem dopełniającym święceń było przekazanie im Ewangeliarza. Otrzymali też dokument potwierdzający święcenia oraz prezent od szynwałdzkiej parafii na pamiątkę wydarzenia.
Nowymi diakonami zostali Jakub Maciaszek (Grybów), Bartosz Oleksy (par. MB Bolesnej w Limanowej), Dawid Sowa (Dąbrowa Tarnowska), Piotr Struzik (Krzeczów), Andrzej Urban (Strzegocice-Bielowy), Marcin Wojtal (Szynwałd), Patryk Załudzki (par. MBNP w Krynicy Zdroju) oraz Ozyrys Bekilam (par. Ngaoundaye, diecezja Bouar, RŚA).
- Jestem bardzo szczęśliwy, że doczekałem święceń diakonatu. Przyjechałem do zimnej Polski, ale znalazłem tutaj, w Tarnowie, ciepłą, serdeczną atmosferę. Moim celem jest osobiste zbawienie, ale też zbawienie tych, których będę prowadził do Boga - mówi Ozyrys.
Zobacz, jak afrykańscy goście dziękowali za diakonat Ozyrysa:
Szynwałd, śpiew na dziękczynienieDiakon z Afryki pochodzi z wielodzietnej rodziny. Ma dziesięcioro rodzeństwa, czworo jest we wspólnocie protestanckiej, a siedmioro jest katolikami.
- Nie mamy z tym żadnego problemu, ponieważ wszyscy wierzymy w jednego Boga, w jednego Zbawiciela Jezusa Chrystusa - mówi mama Ozyrysa, podkreślając, że takiej jedności, a zwłaszcza pokoju potrzebuje jej ojczyzna.
Ozyrys przebył długą, w fizycznym znaczeniu, drogę do diakonatu w Szynwałdzie. Dk. Piotr Struzik ma sobą już studia z ochrony środowiska, w dodatku kształcił się w studium organistowskim i jego rodzice sądzili, że zostanie organistą. - Zaskoczył nas, ale cieszymy się, że wytrwał w swojej decyzji, teraz będziemy go wspierać w dalszej drodze - podkreślają rodzice. - Piotr będzie w przyszłości szóstym księdzem wywodzącym się z naszej parafii - dodaje ks. proboszcz Stefan Irla.
Po otrzymanych święceniach nowi diakoni odwiedzili swoje macierzyste parafie, dzieląc się ze swoimi wspólnotami radością z otrzymanych święceń.
Warto dodać, że druga uroczystość odbyła się w tym samym dniu w Wojniczu. W kolegiacie św. Wawrzyńca święcenia przyjęło siedmiu alumnów. W sumie do święceń przystąpiło 15 z 24 mężczyzn, którzy wstąpili do WSD w Tarnowie pięć lat temu.