Nie masz czasu? Kondycji? Idź na pielgrzymkę!

W tym roku zapowiadają się one coraz bardziej interesująco. Po raz pierwszy do Tuchowa pójdą mieszkańcy Ziemi Brzeskiej, po raz drugi będą tam pielgrzymować sądeczanie. Szykuje się druga pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, a piesza pójdzie już 42. raz.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zaprasza diecezjan do udziału w pielgrzymkach, które niebawem wyruszą na pątniczy szlak.

"Jesteśmy pielgrzymami zmierzającymi do domu Ojca. Z jednej strony stąpamy twardo po ziemi, ale nie możemy również zapomnieć, że nasza ziemska wędrówka ma konkretny cel, którym jest niebo. Przypominają nam o tym różnego rodzaju pielgrzymki, które w naszej diecezji tak licznie podejmujemy. Zbliżające się wakacje są doskonałą okazją, by wybrać się w tę drogę, na którą serdecznie Was zapraszam" - pisze do diecezjan bp Jeż.

Po raz pierwszy z Brzeska, w dniach 29-30 czerwca, pątnicy pójdą do Tuchowa, modląc się w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Pielgrzymi z Ziemi Brzeskiej spotkają się w Tuchowie z sądeczanami, którzy w tym samym czasie wyjdą z Piątkowej, już po raz drugi jako Sądecka Piesza Pielgrzymka do Tuchowa.

Uczestnicy I Sądeckiej Pieszej Pielgrzymki do Tuchowa.   Uczestnicy I Sądeckiej Pieszej Pielgrzymki do Tuchowa.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Ta forma wędrowania, jak podkreśla bp Jeż, jest zaadresowana szczególnie do tych, którzy nie dysponują dużą ilością czasu potrzebną, by wybrać się na dłuższą pielgrzymkę.

Udana w ubiegłym roku I Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska ponownie się odbędzie, tym razem w dniach od 18 do 21 lipca. Aż z 12 miast w diecezji wyruszą pątnicy cykliści, by spotkać się na wspólnej modlitwie w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie i stamtąd już będą jechać wspólnie na Jasną Górę. Podobnie jak w ubiegłym roku, liczba uczestników ze względów bezpieczeństwa jest ograniczona.

Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska - w drodze do Zabawy.   Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska - w drodze do Zabawy.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Ta z kolei pielgrzymka może trafić do gustu tym, którzy nie mają kondycji rowerowego wyczynowca. Trasa rozłożona na cztery dni może zostać pokonana przez mniej zaawansowanych rowerzystów.

"Ukoronowaniem naszego pielgrzymowania będzie tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 17 do 25 sierpnia. W tym roku wyruszymy pod hasłem »Żyję w Kościele«. Chcemy bowiem odkrywać, że to przede wszystkim sam Chrystus żyje w Kościele i zaprasza nas, abyśmy złączyli z Nim nasze życie właśnie w tej wspólnocie. Te dziewięć dni pielgrzymowania to niemałe wyzwanie, ale - jak podkreślają doświadczeni pielgrzymi - jest to niezapomniane doświadczenie duchowe" - podkreśla biskup tarnowski.

« 1 »