Tegoroczny kurs nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej ukończyło 71 mężczyzn z 43 parafii.
W historii diecezji tarnowskiej kurs przygotowujący mężczyzn do podjęcia tej funkcji odbył się już po raz 19. - Składał się z sześciu intensywnie przeżywanych sesji. W czasie każdej kandydaci uczestniczyli w Mszy św. z homilią oraz czterech wykładach. Towarzyszyło nam 12 księży profesorów Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie Sekcja w Tarnowie, którzy przygotowali wykłady, konferencje, za co jestem im ogromnie wdzięczny. Były również ćwiczenia praktyczne z wykonywania funkcji. Ciekawe, że niemal połowa tegorocznych kandydatów to osoby urodzone po roku 1980, a więc mające najwyżej 40 lat. To jest znak tego, że grupa szafarzy się odmładza. I jest to bardzo ważne - mówi ks. Jakub Jasiak, diecezjalny duszpasterz i odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. diecezji tarnowskiej.
Kursanci, którzy uczestniczyli w tegorocznych przygotowaniach 8 czerwca w kaplicy WSD w Tarnowie zostaną pobłogosławieni do tej funkcji przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w obecności swoich księży proboszczów i swoich rodzin. Odtąd będą zanosić Komunię św. chorym w niedzielę, kiedy kapłani posługują w kościołach oraz rozdzielać Komunię św. w czasie Mszy św., kiedy jest zbyt duża liczba wiernych w stosunku do liczby szafarzy zwyczajnych. O tym, jak wielkie to ma znaczenie mówił bp Andrzej Jeż rok temu, kiedy posyłał do tej posługi 81 mężczyzn. - Będziecie przedłużeniem miłosiernych ramion Boga Ojca, który dał i daje swojego jednorodzonego Syna, aby każdy, kto Go przyjmuje, miał życie i to życie w obfitości - mówił wówczas do nadzwyczajnych szafarzy biskup.
Coraz większa liczba nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. to w naszej diecezji fakt. Kiedy pojawiła się transmisja telewizyjna niedzielnej Mszy św. ówczesny biskup tarnowski postanowił, aby w każdej parafii chorzy i cierpiący, którzy nie mają możliwości uczestniczyć w Mszy św. w kościele, a uczestniczą w niej, korzystając z przekazu telewizyjnego, mieli możliwość w pełni uczestniczyć w Eucharystii, aby mogli przyjąć Komunię św. - Chodziło o rozszerzenie przestrzeni eucharystycznej. To wezwanie jest nadal aktualne, a biskup tarnowski widzi jeszcze wiele przestrzeni działania w Kościele dla nadzwyczajnych szafarzy, co wielokrotnie podkreślał, również przy okazji prac V Synodu naszej diecezji - dodaje ks. Jasiak.
Dlatego jeśli będą chętni, kurs będzie organizowany co roku. Wynika to zarówno z potrzeby odmładzania wspólnoty nadzwyczajnych szafarzy, docierania do nowych osób z Komunią św. i także zmniejszającej się liczby księży posługujących w parafiach. Przy czym nie jest to tylko pragmatyzm, czy ludzkie widzimisię. - Funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej, a nawet w szerszym rozumieniu posługę, nie można rozumieć jedynie utylitarnie, ale trzeba ją rozumieć jako odczytanie przez Kościół woli Bożej, poruczenie, które Kościół otrzymuje od Ducha Świętego, jako znak czasu - mówił w homilii ks. prof. Janusz Królikowski, dogmatyk, który sprawował Mszę św. w czasie ostatniej sesji i wygłosił homilię.
Po spotkaniu liturgicznym w czasie ostatniej sesji ks. prof. Królikowski mówił m.in. o ofiarniczym charakterze Mszy św. Na temat adoracji Najświętszego Sakramentu, procesji i kongresów eucharystycznych mówił ks. dr Bolesław Margański, wieloletni opiekun i twórca duszpasterstwa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w naszej diecezji, a na koniec ostatniej sesji kandydaci mieli zajęcia z ks. dr. Grzegorzem Lechowiczem na temat modlitwy.