Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że w Starym Sączu spotkało się dwoje świętych. Od tamtego wydarzenia minęło 25 lat.
Ołtarz papieski w Starym Sączu, na którym 16 czerwca 1999 roku Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. i ogłosił podczas niej bł. Kingę świętą, znów był świadkiem uroczystej celebry Eucharystii z okazji 25. już rocznicy tamtego wydarzenia.
Modlitwie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który towarzyszył wówczas Ojcu Świętemu i doskonale pamięta okoliczności wizyty w grodzie św. Kingi.
- Byłem tu 25 lat temu. Wspaniała uroczystość! Papież w przeddzień był poważnie chory. Jeszcze rano miał dużą gorączkę. Kiedy gorączka stopniowo spadała, powiedział: „Jedziemy!”. Helikopter nie mógł go zawieźć ze względu na pogodę, dlatego musiał jechać samochodem. Ale ja sobie pomyślałem, że Matka Boska Limanowska chciała, żeby Ją odwiedził. I tak się stało. Jan Paweł II zatrzymał się w Limanowej, pozdrowił Matkę Bożą, i przyjechał do Starego Sącza - wspominał na początku kardynał, podkreślając, że Ojciec Święty czuł się w Starym Sączu coraz lepiej. - On tu wyzdrowiał i mógł jechać do Wadowic. Na kremówki - żartował na koniec wspomnienia jego wieloletni sekretarz.
Zobacz film:
Byłem tu!
Gospodarz miejsca bp Andrzej Jeż przypomniał również, że wizyta Jana Pawła II w Starym Sączu stała się inspiracją do ustanowienia Diecezjalnego Święta Rodziny, które odbywa się w trzecią niedzielę czerwca.
- Dzisiaj Jan Paweł II jest wśród nas obecny w inny niż 25 lat temu sposób, ale wciąż zależy mu na tym samym: aby w naszych rodzinach nie zgasł płomień wiary i by owocowała ona świętością - mówił bp Jeż.
Posłuchaj bp. Jeża:
Święto rodzin
W czasie Eucharystii, 25 lat temu, Jan Paweł II przywołał św. Kingę jako świadka świętości. - Żyła w trudnych czasach, a jednak potrafiła poprzez służbę narodowi i Bogu wzrastać na drodze do świętości. Świadectwo jej życia nie przeminęło i nadal jest aktualne - mówił kardynał podkreślając, że współczesny świat jeszcze bardziej potrzebuje ludzi świętych, którzy będą takimi się stawać w zwykłych warunkach życia. Podobną mistykę służby rozwijał w swoim życiu św. Jan Paweł II, o którym mówił w dalszej części homilii kard. Dziwisz.
Posłuchaj fragmentu homilii:
Św. Kinga woła o naszą świętość!
Ta służba inspiruje - podkreślał kaznodzieja - do mierzenia się ze współczesnymi wyzwaniami, przed którymi stają wierzący w Polsce. Należą do nich próby legalizacji zabijania dzieci nienarodzonych, a także walka z krzyżem w miejscach publicznych.
- Nikt, nigdy i nikomu nie może dać takiego prawa, by odbierać innym życie, które jest święte. Podobnie bezsensownym działaniem jest zdejmowanie krzyży ze ścian w urzędach - mówił kardynał, przypominając rolę chrześcijaństwa w budowaniu polskiej tożsamości narodowej.
Zaapelował do zebranych na Mszy św., aby przyjmowali w swoim życiu postawę ziarnka gorczycy, które jednak będzie zasiewem Królestwa Bożego w świecie.
Posłuchaj fragmentu homilii:
Brońcie życia i krzyża!
W diecezji tarnowskiej są nimi sakramentalne małżeństwa, które w Starym Sączu odnowiły swoje przyrzeczenia małżeńskie, a także rodziny aktywnie uczestniczące w życiu Kościoła.
Małżonkowie wyróżnieni medalem "Dei Regno Servire". ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćPięć z nich zostało uhonorowanych przez bp. Andrzeja Jeża diecezjalnym medalem „Dei Regno Servire”. Wyróżnienia otrzymali Lucyna i Szczepan Owsianka z parafii św. Jakuba Starszego w Podegrodziu, Marta i Krzysztof Przeklasowie z parafii Ducha Świętego w Sufczynie, Anna i Łukasz Koziołowie z parafii Wniebowzięcia NMP z Trzciany k. Mielca, a także Marcin i Elżbieta Piekarzowie z parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.
Marta i Krzysztof Przeklasowie. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość- Jesteśmy małżeństwem z 33-letnim stażem, mamy trzech synów, jednego wnuka, drugi jest w drodze - opowiadają Marta i Krzysztof, którzy od wielu lat posługują w parafialnej poradni rodzinnej, służąc fachową pomocą narzeczonym i małżonkom. - Medal jest dla nas wielkim wyróżnieniem i inspiracją, żeby jeszcze lepiej towarzyszyć innym w ich drodze małżeńskiej i rodzinnej, nie zapominając o tym, że najważniejsze jest nasze osobiste świadectwo życia - podkreślają nagrodzeni.
Diecezjalne Święto Rodziny od lat jest okazją do wyrażenia bogactwa życia religijnego diecezjan. W tym roku na zakończenie Mszy św. odbyło się posłanie absolwentów drugiej edycji Studium Parafialnej Aktywności, którzy będą pomagali swoim duszpasterzom w animowaniu życia parafialnego w swoich wspólnotach.
Uczestnicy PPT na Jasną Górę też przbyli do Starego Sącza ze znakami grup. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćWśród uczestników Mszy św. można było zauważyć znaki Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, które przywieźli ze sobą reprezentanci poszczególnych grup. Można też było zauważyć przedstawicieli Domowego Kościoła i młodych z Ruchu Światło-Życie, a także Rycerzy Jana Pawła II, czcicieli Matki Bożej Szensztackiej, uczestników rodzinnego pielgrzymowania Drogami św. Jakuba, ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w diecezji. Nie zabrakło też przedstawicieli lokalnych samorządów, których patronką jest św. Kinga, posłów Sejm i Parlamentu Europejskiego.
Wojciech Biel przewodził banderii konnej. 25 lat temu przyszedł tu jednak pieszo z Jazowska. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćDrugi rok z rzędu na starosądeckich błoniach pojawiła się banderia konna Stowarzyszenia „Iskra Doliny Dunajca”, złożona z 40 jeźdźców. - 25 lat temu przyszedłem tutaj pieszo z Jazowska, żeby spotkać się Ojcem Świętym. Podtrzymujemy tradycję tego spotkania, organizując paradny przejazd naszej banderii - mówi prezes stowarzyszenia Wojciech Biel.
Orkiestrą i chórem dyryguje ks. Grzegorz Piekarz. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość25 lat temu nie zabrakło chórów i orkiestr (kilkaset osób), które pomagały pielgrzymom modlić się podczas Mszy św. Tak było i tym razem, choć w mocno okrojonym składzie. Na starosądeckich błoniach zaśpiewały połączone chóry i zagrała orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.
Muzyka była tu obecna już w przeddzień rocznicy. Na scenie przy ołtarzu zostało zaprezentowane oratorium o św. Kindze autorstwa sióstr klarysek. Muzykę skomponował Piotr Pałka. Z kolei w niedzielę 16 czerwca wspólne świętowanie zakończył zespół Golec uOrkiestra.