Tegoroczny tygodniowy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu będzie okazją do poznania trzech świętych.
Od 4 do 11 sierpnia w sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego w Nowym Sączu potrwa tygodniowy odpust.
W tym roku będzie on wyjątkowy z racji wprowadzenia relikwii trzech świętych: coraz bardziej popularnego w diecezji św. Szarbela Machlufa z Libanu, rodzimego o. Stanisława Papczyńskiego z Podegrodzia, a także bł. Józefa, Wiktorii i ich dzieci z Markowej.
Św. Szarbel jest coraz bardziej popularnym świętym w diecezji. AUTOR / CC 1.0Relikwie świętego mnicha z Libanu zostaną wprowadzone w niedzielę 4 sierpnia. Sumie o godz. 11 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski z Kielc, niegdyś proboszcz sądeckiej parafii św. Małgorzaty i kustosz sanktuarium Przemienienia Pańskiego.
Św. Stanisław Papczyński. Figura przed kościołem w rodzinnym Podegrodziu. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćO św. Stanisławie Papczyńskim, rodem z Podegrodzia, założycielu marianów, propagatorze kultu Niepokalanego Poczęcia oraz modlitwy za dusze czyśćcowe, pielgrzymujący na sądecki Tabor dowiedzą się więcej w poniedziałek 5 sierpnia, kiedy podczas Mszy św. zostaną wprowadzone relikwie tego świętego. Sumie będzie przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.
Relikwie i obraz bł. rodziny Ulmów. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto GośćGłówna uroczystość tygodniowego odpustu przypadnie we wtorek 6 sierpnia. O godz. 11 bp Andrzej Jeż będzie przewodniczył Mszy św., w czasie której zostaną wprowadzone do sanktuarium relikwie bł. rodziny Ulmów, samarytan z Markowej, którzy zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej.
Tygodniowy odpust w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu to największe wydarzenie religijne na Sądecczyźnie, gromadzące w czasie Mszy św., nabożeństw i koncertów religijnych tysiące wiernych.
Kult obrazu Pana Jezusa Przemienionego rozwijał się z różnym natężeniem od początku XVII wieku, najpierw w kościele franciszkanów, a następnie w obecnej bazylice św. Małgorzaty, dokąd trafił w 1785 roku. Od 6 sierpnia 1971 roku wizerunek typu Veraicon znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki, zaś w świadomości mieszkańców Nowego Sącza i okolic należy do najbardziej czczonych w regionie łaskami słynących obrazów.