W Łososinie Górnej świętowano doroczny odpust ku czci Wniebowzięcia NMP w ramach przygotowań do jubileuszu 700-lecia parafii.
Biskup Stanisław Salaterski przewodniczył 15 sierpnia Sumie odpustowej ku czci NMP Wniebowziętej w Łososinie Górnej. Msza św., połączona z poświęceniem żniwnych kop i zielnych bukietów, zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła, po której wielu uczestników uroczystości obchodziło na klęczkach ołtarz z obrazem Matki Bożej Łososińskiej.
Posłuchaj fragmentu homilii:
Łososina Górna, odpust, 15 sierpnia 2024 rokuJeden z żniwnych wieńców przedstawiał zarys Polski z sercem umieszczonym w jej południowej części. - To znak, że nasze łososińskie serca biją dla Boga i Matki Bożej Łososińskiej, której zawdzięczamy opiekę nad nami - mówią panie Anna i Zuzanna. - Dzięki Maryi urodziłam zdrową córkę, choć lekarze mówili, że nie donoszę ciąży. Modlitwa za Jej wstawiennictwem przywróciła życie mojemu mężowi. Jak tu nie być wdzięcznym Matce Bożej? - pyta retorycznie pani Zuzanna.
Tegoroczny odpust został wpisany do kalendarza wydarzeń przygotowujących parafię do jubileuszu 700-lecia istnienia, który będzie obchodzony 22 czerwca 2025 roku. - Oficjalne przygotowania rozpoczęliśmy na Jasnej Górze 22 czerwca, zawierzając Matce Bożej naszą parafię i czas, który jest przed nami - mówi proboszcz ks. Kazimierz Fąfara.
Trzeba jednak podkreślić, że tak duszpasterzom, jak i wiernym myśl o zbliżającym się jubileuszu towarzyszy od dłuższego czasu. - Gruntownie odnowiliśmy wnętrze kościoła, które lśni dawnym blaskiem - mówi proboszcz.
W czasie prac udało się też odkryć tzw. patrony w polichromii kościoła, podobne do tych, które znajdują się w kościele w Dębnie Podhalańskim. Niektóre deski z szalowania ścian pochodzą aż z XIV wieku. Historyczną ciekawostką jest też dzwon z 1520 r., który ma tyle samo lat, co dzwon "Zygmunt" na Wawelu.
Już za kilkanaście dni rozpocznie się renowacja elewacji kościoła. Warto dodać, że nowy wygląd ma dom parafialny, a prace konserwatorskie są też prowadzone na cmentarzu parafialnym. Lista prac - jak mówi proboszcz - jest znacznie dłuższa.
Nie tylko renowacje i remonty świadczą o zbliżającym się jubileuszu, ale również powołanie zespołu historyków, którzy do końca roku mają przygotować naukową monografię o parafii Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej.
- Jubileusz to również sprawa przygotowania duchowego. Zaczęliśmy na Jasnej Górze i każdego 22. dnia miesiąca w naszym kościele będą się odbywały Apele Jasnogórskie, w czasie których będziemy się modlić za naszą wspólnotę, która jest żywa, urzeczywistnia się w różnych grupach parafialnych, w codziennym i niedzielnym uczestnictwie wiernych w nabożeństwach i Mszach św. - dodaje ks. Fąfara.