Dwa wieki temu Jan Matras umieścił w zbudowanej przez siebie kapliczce w Pasierbcu obraz Matki Bożej. W sobotę powróci tam jego kopia.
Jan Matras z Laskowej, cudownie ocalony w bitwie pod Rastadt w czasie wojen napoleońskich, obiecał Matce Bożej, że zbuduje Jej kaplicę jako wotum za uratowanie życia.
Powróciwszy w rodzinne strony, na początku XIX wieku, kupił w Pasierbcu kilka morg ziemi wraz z domem, w którym się osiedlił. Na zakupionym gruncie zbudował kaplicę i umieścił w niej obraz Matki Bożej.
W 1824 roku kaplica została uroczyście poświęcona przez ks. Andrzeja Danka, dziekana i proboszcza w Tymbarku. Oddana do kultu niewielka świątynia stała się wkrótce zalążkiem rosnącej czci dla Matki Bożej.
Z czasem powstało tutaj sanktuarium maryjne, a obraz - ufundowany niegdyś przez Jana Matrasa - został ukoronowany papieskimi koronami.
- Jan Matras nie mógł zdawać sobie sprawy, że kiedyś obraz Matki Bożej stanie się łaskami słynący, że w Pasierbcu powstanie sanktuarium, i że będą tutaj pielgrzymować ludzie z diecezji i spoza niej. Świadczy to o tym, że Maryja wybrała sobie pasierbieckie wzgórze i już od 200 lat wysłuchuje próśb osób, które do Niej przybywają - mówi ks. Bogdan Stelmach, kustosz sanktuarium.
Rocznica poświęcenia kaplicy Jana Matrasa jest uroczyście wspominana podczas tegorocznego tygodniowego odpustu, który trwa od 17 do 25 sierpnia.
Wyjątkowym wydarzeniem, które miało miejsce po Apelu w czwartek 22 sierpnia, było zetknięcie z obrazem Matki Bożej kopii Jej wizerunku.
- To symboliczny gest pokazujący ciągłość maryjnego kultu w naszej parafii i sanktuarium. Kopia zostanie umieszczona w kaplicy zbudowanej przez Jana Matrasa, żeby podkreślić również i to, jaką wartość ma wierność człowieka wierzącego złożonemu ślubowi. Na wierności Jana Matrasa jest zbudowane to sanktuarium - podkreśla kustosz.
Kopię cudownego obrazu z oryginałem zetknął Janusz Poręba z Tymbarku. - Był to dla mnie wielki zaszczyt, ale też ogromne wzruszenie. Nigdy dotąd nie byłem tak blisko cudownego obrazu Matki Bożej - mówi pan Janusz. - Symboliczne jest też to, że obraz i kaplicę Jana Matrasa poświęcił 200 lat temu proboszcz z Tymbarku, skąd pochodzę. W jakiś sposób historia zatoczyła koło - dodaje mężczyzna.
Zobacz moment zetknięcia obrazów:
"Święty pocałunek" w PasierbcuPan Janusz należy do pasierbieckiej Chorągwi Zakonu św. Jana Pawła II, która jako 200. w Polsce niedawno została zawiązana.
Wierni uczestniczący w wieczorze maryjnym spontanicznie podchodzili do kopii obrazu, by ją ucałować, dotknąć, przy niej się pomodlić.
Uroczyste przeniesienie obrazu do kaplicy Jana Matrasa zostało zaplanowane na sobotę 24 sierpnia. Po Mszy św. o godz. 18, celebrowanej przez bp. Andrzeja Jeża, odbędzie się procesja do kaplicy, gdzie kopia wizerunku Matki Bożej pozostanie już na zawsze.