Odbędzie się 13 września, a rozpocznie Drogą Krzyżową, której rozważania nawiązywać będą do tegorocznej 80. rocznicy ewakuacji hitlerowskich obozów pracy przymusowej w Pustkowie.
Opiekunowie Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci, Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania działające w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pustkowie-Osiedlu zapraszają na XIII Modlitewno-Edukacyjne Spotkanie Młodych przy Górze Śmierci w Paszczynie, które odbędzie się w piątek 13 września.
Plakat promujący wydarzenie. materiały organizatoraSpotkanie tradycyjnie rozpocznie o godz. 17 Droga Krzyżowa, której rozważania poświęcone będą ostatnim chwilom, jakie więźniowie przeżyli w obozie, ze względu na przypadającą w tym roku 80. rocznicę likwidacji hitlerowskich obozów pracy przymusowej w Pustkowie, która nie oznaczała wcale dla ich więźniów wolności. Zostali stąd przewiezieni do różnych obozów koncentracyjnych na terenie Rzeszy i Śląska.
- W połowie lipca 1944 roku, w związku ze zbliżającymi się wojskami Armii Czerwonej, komenda obozu pracy przymusowej w Pustkowie rozpoczęła przygotowania ewakuacyjne. 24 lipca do Oświęcimia wywieziono więźniów żydowskich. Tam rozkazano, aby cały transport zagazować. Ostatecznie jednak rozwieziono Żydów do różnych fabryk na Górnym Śląsku, będących oddziałami obozu oświęcimskiego. W styczniu 1945 r. ewakuowano ich stamtąd do Mauthausen, a po dwóch tygodniach do Gusen. 27 lipca 1944 r. nastąpiła ewakuacja więźniów polskich. Kobiety wywieziono do obozu w Ravensbrück, a mężczyzn do Sachsenhausen i Oranienburga - przypominają opiekunowie Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci.
Na zakończenie spotkania młodzież będzie miała okazję do jej bezpłatnego zwiedzania, a także wysłuchania krótkiej gawędy powiązanej z tematem obchodzonej rocznicy.
Czytaj także: