Zamysłem twórców muzeum jest ocalić od zapomnienia to wszystko, co mieści się w stwierdzeniu: historia parafii Niedomice. To również konkretna realizacja statutów V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
W sobotę 28 września zostało uroczyście otwarte i poświęcone Muzeum Parafialne im. abp. Jerzego Ablewicza w Niedomicach. Okazją do zaprezentowania przedmiotów, dokumentów, pamiątek i rzeczy związanych z historią parafii były obchodzone wrześniowe rocznice: 50. rocznica rozpoczęcia budowy kościoła (17 września) oraz 45. rocznica jego poświęcenia (23 września).
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył ks. infułat Adam Kokoszka, natomiast okolicznościową homilię wygłosił ks. Łukasz Bochenek, rodak z Niedomic. W homilii przypomniał najważniejsze karty historii parafii, która wywodzi się z Łęgu Tarnowskiego (dawniej Jurków). Wskazywał również na niedomickie związki abp. Jerzego Ablewicza, który został obrany patronem muzeum. Mówił: "Ten zasłużony pasterz Kościoła tarnowskiego niemal dziesięciokrotnie bywał tu w Niedomicach - pierwszy raz 1969 r. z okazji nawiedzenia "pustych ram" obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Później wizytował rektorat, tu utworzył parafię, wmurował kamień węgielny pod nowy kościół, bywał przy jego budowie i dokonał jego poświęcenia".
Wskazywał także na rolę samego muzeum. - Muzeum to swoiste miejsce pamięci osób i wydarzeń. To miejsce przechowywania przedmiotów, dokumentów, rzeczy i pamiątek związanych z życiem naszej parafii, zwłaszcza z czasów istnienia tu pierwszej kaplicy. Zamysłem twórców muzeum jest ocalić to wszystko, co mieści się w stwierdzeniu: historia parafii Niedomice - mówił kaznodzieja.
Ks. prał. Jan Mikulski, proboszcz w Niedomicach, nie krył zadowolenia, że tak piękne dzieło jest obrazem tak bogatej, choć nie wiekowej historii parafii. - Dziękuję wszystkim, którzy stali się inicjatorami tego miejsca oraz wszystkim, którzy gromadzili przedmioty, restaurowali i podjęli szereg prac, aby urządzić muzeum - mówił proboszcz.
Przed obrzędem poświęcenia muzeum parafialnego ks. infułat Adam Kokoszka przekazał cenne myśli związane z otwarciem niedomickiej ekspozycji muzealnej. - Gratulując wam tego dzieła życzę, aby ta placówka religijno-kulturalna była miejscem spotkania się teraźniejszości z przeszłością. Niech będzie miejscem poznawania życia pokoleń ludzi, którzy byli przed nami i niech staje się przestrzenią poznawania lokalnej historii przez otwarte lekcje muzealne, zwłaszcza dla uczniów: dzieci i młodzieży - wskazywał ks. infułat. Jednocześnie wezwał wszystkich, aby jeśli tylko posiadają jakieś cenne przedmioty w swoich domach, to zawsze mogą je zdeponować w muzeum, które będzie się o nie troszczyć i udostępniać z pożytkiem dla zwiedzających.
Po uroczystym poświęceniu i otwarciu muzeum był czas na wspomnienia, oglądanie eksponatów oraz odtwarzanie historii parafii. W imieniu burmistrza miasta i gminy Żabno, sołtys Niedomic przekazała słowa wdzięczności oraz ofiarowała kolejny eksponat - reprint mapy Niedomic z końca XIX w. Wszystko przy poczęstunku, który serwowało Koło Gospodyń Wiejskich "U Kazia" z Niedomic.