Chcemy młodym przypomnieć, że każdy z nich jest spełnionym marzeniem Pana Boga. Po drugie, że są obdarowani, że mają wielki potencjał - mówi ks. Tomasz Chrupek, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
W Tarnowie w Arena „Jaskółka” odbyło się 9 i 10 października wydarzenie „Powstań i żyj”, profilaktyczno-ewangelizacyjny event. W tym roku było poświęcone umiejętności odkrywania talentów. Pierwszego dnia przyjechała młodzież w dużej liczbie 1600 uczestników. 10 października do Tarnowa przyjechali ósmoklasiści, a było ich ponad 2600.
Powstań i żyj. Integracja.- Chodzi o to, żeby młodzi się spotkali w takim dobrym klimacie. Zależy nam na tym, by te spotkania miały dla nich znaczenie, by dotykały ich problemów, ich sytuacji życiowej. W tym roku mówimy o talentach dlatego, żeby pokazać młodym, że każdy z nich jest spełnionym marzeniem Pana Boga, po drugie, że są obdarowani, że mogą dokonywać wyborów, które będą prowadzić ich do szczęścia, będą pomagały spełniać ich potencjał i będą prowadzić do Boga. A oni są na etapie rozpoznania potencjałów, wyboru drogi życiowej, wyboru nowej szkoły i to dziś decyduje się, jakie będzie ich życie - tłumaczy ks. Chrupek.
Powstań i żyj. Modlitwa i początek konferencji Izabeli Antosiewicz.Drugiego dnia młodych powitał na hali bp Leszek Leszkiewicz. Pierwszą prelegentką była Izabela Antoniewicz, trenerka Talentów Galloupa i FamilyLab. - Młodzi jeśli tego nie otrzymują, to muszą sami zbudować obraz swojego potencjału. Problemem jest to, że nastolatkowie dziś przede wszystkim zwracają uwagę na to, co w nich samych jest nie tak. Porównują się do idoli, do popularnych osób z Instagrama i zawsze im wychodzi, że nie mają wielu rzeczy, nie wyglądają tak świetnie, nie umieją tyle, ile by chcieli. Podobne komunikaty dostają w domu. Przykład. Jeśli wynoszą śmieci regularnie, to nikt na to nie zwraca uwagi, bo to jest normalne, ale jak raz nie wyniosą, to dostają krytykę. Jeśli sami o sobie nie myślą zbyt pozytywnie, z zewnątrz otrzymują korygujące uwagi, to jeśli oni mają rozeznać jakiekolwiek swoje mocne strony, talenty, swój potencjał, to muszą o sobie dobrze, pozytywnie myśleć, bo jeżeli sami się punktują „to mi nie wychodzi”, „to mi nie wychodzi”, to jak mogą zobaczyć, co im wychodzi? - pyta retorycznie Izabela Antosiewicz. W zeszłym roku wydała książkę, która rozeszła się już w dużym nakładzie zatytułowaną "TalenTY. Odkryj, rozwiń, zbierz owoce", która przybliża ideę skupiania się na mocnych stronach, rozwijania swoich wrodzonych talentów oraz pomaga rodzicom rozwinąć w sobie dar widzenia swoich dzieci przez ten pryzmat.
Drugi z prelegentów, ks. Mateusz Chmielewski opowiadał o osobie Mojżesza. - Temat forum jest o rozwijaniu talentów, czyli mocnych stron, cech, które mamy i które możemy rozwijać, czyli przechodzić z dobrego do lepszego, nie skupiać się na tym, co w nas słabe. Pokazuję osobę Mojżesza, która mimo pewnego oporu, no bo się nie nadaje, bo przecież nie potrafi mówić, wykonuje jednak misję przeznaczoną przez Boga, żeby przeprowadzić mimo licznych przeciwności z ziemi egipskiej do ziemi obiecanej cały naród. To jest także w tym zakresie, tematu tego forum, inspirująca postać - mówi ks. Mateusz.
Między prelekcjami, ćwiczeniami świetnie czas animowała śpiewem, muzyką i wciągając młodych do zabawy grupa wolontariuszy Rusz Duszę. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem młodych udzielonym przez kapłanów i adoracją Jezusa Eucharystycznego. Maja Twarowska dziś jest wolontariuszką, ale dwa lata temu była na takim spotkaniu jako uczestniczka. - Pierwsze, czym byłam zaskoczona, że jest tak wielu młodych ludzi. To mi trochę zmieniło obraz Kościoła, w którym, jak się okazało, są także młodzi. Poza tym byłam na etapie stawiania pytań, o szkołę, przyszłość i spotkanie rozjaśniło mi wiele, pomogło w pomyśleniu o swojej teraźniejszości i przyszłości. Mam nadzieję, że wielu z tych, którzy przyjechali w tym roku, także skorzysta.
Głównym partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie.
Więcej w numerze 43. „Gościa Tarnowskiego” na 27 października.