Requiem tarnowskiego Mozarta

Msza żałobna Józefa Władysława Krogulskiego zabrzmi po raz pierwszy w historii w jego rodzinnym mieście.

W tarnowskiej katedrze 19 października o godz. 19 zostanie wykonana Msza żałobna d-moll nr VIII, skomponowana przez Józefa Wł. Krogulskiego.

- Requiem najwybitniejszego muzyka pochodzącego z Tarnowa, odczytane z rękopisu, zabrzmi po raz pierwszy w historii w jego rodzinnym mieście - podkreśla ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor wydziału muzyki kościelnej i propagator twórczości muzycznej Krogulskiego.  

Mszę wykonają soliści Filharmonii Krakowskiej, chłopięcy chór katedralny Pueri Cantores Tarnovienses oraz organista Jakub Kapała. Całością będzie dyrygował ks. Grzegorz Piekarz.

Autor Requiem urodził się w 1815 roku w Tarnowie, zmarł niespełna 27 lat później w Warszawie.

- Józef Wł. Krogulski to postać niezwykła w historii miasta Tarnowa. Już w wieku 10 lat zachwycał swą grą na fortepianie i dziecięcymi kompozycjami melomanów najważniejszych scen muzycznych w Warszawie, Poznaniu Wrocławiu, Dreźnie, Berlinie, Lwowie czy Kijowie. Po przeprowadzeniu do Warszawy kształcił się pod okiem nauczyciela Chopina Józefa Elsnera, pod którego wpływem prawdopodobnie poświęcił swój talent muzyce sakralnej - dodaje ks. Piekarz.

Mimo krótkiego życia pozostawił po sobie ponad 100 utworów, w tym 10 Mszy, z których większość jest nieznana i spoczywa w rękopisach. - Krogulski pisał teksty o charakterze świeckim, jednak coraz częściej sięgał po tematy religijne, z dziedziny muzyki sakralnej, liturgicznej. Tak powstały jego msze, coraz bardziej rozbudowane, dojrzałe w strukturze i wyrazie. W jego mszach wybrzmiewa pokora, wiara, pragnienie oddania chwały Bogu, ale także szacunek dla polskiej kultury. W pięciu mszach napisał muzykę do tekstów polskich poetów. Pozostałe są już typowo liturgiczne, oparte na Mszale Rzymskim. Miał niezwykły dar do pisania muzyki. Sam ją notował, bez skreśleń. Muzykę musiał mieć w sobie, a przy tym łączył talent z pracą nad swoimi zdolnościami - mówił w wywiadzie dla "Gościa Tarnowskiego" ks. Piekarz w związku premierą innej mszy tego kompozytora, która również odbyła się w Tarnowie.

Mecenat i patronat nad wydarzeniem objęli biskup tarnowski Andrzej Jeż, województwo małopolskie, gmina miasta Tarnów, Tarnowskie Centrum Kultury, rada osiedla nr 1 Starówka Tarnów oraz Muzeum Diecezjalne. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

« 1 »