Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Krok w krok za papieżem

Krok w krok za papieżem przejdź do galerii

W Wietrzychowicach 22 października odbyła się procesja różańcowa do pomnika Jana Pawła II w Miechowicach Wielkich.

 
Procesja z lampionami pod pomnik Jana Pawła II. Grzegorz Brożek /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Wierni, odmawiając Różaniec, po Mszy św. w kościele parafialnym przeszli pod pomnik, który stanął na prywatnym polu w Miechowicach Wielkich już w latach 80. XX wieku. Postawił go na usypanym kopcu Franciszek Kozłowski, żeby uczcić papieża Polaka. Pomysł zrodził się około dwa lata po wyborze kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową, po pierwszej pielgrzymce do Polski. Ważący 200 kg pomnik przez dwa lata Kozłowski przechowywał w stodole, chciał postawić go wcześniej, ale postanowił, że postara się o wszelkie pozwolenia, których ówczesna władza dać nie chciała. Toteż w przeddzień przyjazdu Jana Pawła II do Tarnowa, w czerwcu 1987 roku, wraz z synem Aleksandrem wyciągnęli pomnik i postawili go na cokole, który kilka lat wcześniej umieścili na usypanym kopcu. Najstarszy pomnik papieża Polaka stanął w Tarnowie, koło katedry, w 1981 roku.

Wietrzychowice. Procesja papieska.
Gość Tarnowski

- Od czasu księdza proboszcza Borczewskiego każdego 16. dnia miesiąca, w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, chodziliśmy parafialną procesją pod pomnik. Ta tradycja już trwa długie lata - mówi Bogusław Boksa, kościelny wietrzychowicki.

Proboszcz wietrzychowicki ks. Jacek Walczyk mówi, że stara się pielęgnować tradycję. - Kontynuujemy ten zwyczaj. Mamy pomnik Jana Pawła II, zewnętrzny znak szacunku, czci, do papieża Polaka, więc nadal chodzimy, odmawiając Różaniec, a żeby popularyzować jego nauczanie, to rozważania, do odmawianych tajemnic bierzemy z tekstów Jana Pawła II - informuje duszpasterz.

« ‹ 1 › »
Procesja różańcowa w Wietrzychowicach

Foto Gość DODANE 23.10.2024 AKTUALIZACJA 23.10.2024

Procesja różańcowa w Wietrzychowicach

​W Wietrzychowicach 22 października odbyła się procesja różańcowa do pomnika Jana Pawła II w Miechowicach Wielkich.  
oceń artykuł Pobieranie..

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

|

GOSC.PL

publikacja 23.10.2024 13:20

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JAN PAWEŁ II
  • PROCESJA
  • RÓŻANIEC
  • WIETRZYCHOWICE

Polecane w subskrypcji

  • Par żyjących w nieformalnych związkach jest coraz więcej. Jak powinno podejść do tego państwo i prawo?
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Par żyjących w nieformalnych związkach jest coraz więcej. Jak powinno podejść do tego państwo i prawo?
  • Czy Polska faktycznie jest śmietnikiem Europy?
    • Polska
    • Jerzy Kopański
    Czy Polska faktycznie jest śmietnikiem Europy?
  • Czy długo oczekiwana kontynuacja „Pasji” sprosta oczekiwaniom widzów?
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Czy długo oczekiwana kontynuacja „Pasji” sprosta oczekiwaniom widzów?
  • Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X