Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
  • GN 38/2025
    GN 38/2025 Dokument:(9425048,Prawdy nie znajdziesz w świecie)
  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Dwóch Janów i czterdziestu nowych lektorów

Dwóch Janów i czterdziestu nowych lektorów przejdź do galerii

Zostali ustanowieni dla ośmiu parafii dekanatu Dębica-Wschód. Błogosławieństwa udzielił im rektor tarnowskiego seminarium ks. Jacek Soprych.

 
Uroczystości przewodniczył ks. dr Jacek Soprych - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Uroczystość ustanowienia i błogosławieństwa 40 nowych lektorów dla ośmiu parafii dekanatu Dębica-Wschód odbyła się 14 grudnia w kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Modlili się razem z nimi i za nich kapłani z ich parafii na czele z dziekanem i gospodarzem miejsca ks. Antonim Bielakiem oraz rodzice i bliscy.

Zobaczcie krótki film z tego wydarzenia:

Ustanowienie i błogosławieństwo nowych lektorów dekanatu Dębica-Wschód
Gość Tarnowski

Aktu ustanowienia i błogosławieństwa nowych lektorów dokonał rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie ks. dr Jacek Soprych. Przekonywał ich, że to oni powinni być pierwszymi słuchaczami czytanego przez nich słowa Bożego, by ono najpierw w nich pracowało i ich przemieniało, a wtedy - dzięki przyjęciu Słowa, utożsamieniu się z jego treścią - staną się jako lektorzy prawdomównymi głosicielami Chrystusa.

Stawiał im za wzór dwóch Janów: przywoływanego w liturgii słowa - patrona Adwentu św. Jana Chrzciciela i św. Jana od Krzyża - patrona dnia. Wskazywał, by byli „głosem wołającego na pustyni”, jak nazywał siebie Jan Chrzciciel, żeby świat - dziś coraz bardziej przypominający pustynię - pośród chaosu i wielomówstwa mógł usłyszeć słowo Boże, które ma największą wartość.

Kapłan przypomniał także odwagę św. Jana Chrzciciela w głoszeniu prawdy. - Podobnie i my mamy być odważni w głoszeniu wartości, które płyną z Dekalogu, z Ewangelii. Mamy być dla współczesnych, swoich kolegów i koleżanek, swoich bliskich, głosicielami dobrej nowiny, zaświadczać, jak ogromną wartość ma ona dla nas - mówił, zachęcając, by nowi lektorzy stawali się Janami Chrzcicielami swoich czasów.

Podobnej postawy gorliwości możemy wszyscy uczyć się od św. Jana od Krzyża - człowieku, który był zakochany w Panu Bogu. Choć mogłoby się wydawać, że ten wielki mistyk to zbyt wysokie progi dla nas, to i w nim ks. Jacek Soprych odnalazł wiele inspiracji, które mogą być wzorem w praktykowaniu chociażby codziennej modlitwy, nie jako odhaczenia wyuczonej na pamięć formułki, ale takiej, która będzie budowaniem relacji z Bogiem, doświadczeniem Jego bliskości.

- Mocno żyjcie Jezusem! Na katechezie, w szkole, na zbiórkach lektorskich bądźcie zaangażowani, chętnymi, by współtworzyć te spotkania. Odkrywajcie codziennie piękno służby, bądźcie z niej dumni i starajcie się ją wypełniać jak najsumienniej, z sercem oddanym Panu Bogu, zakochani po uszy w Panu Bogu - zachęcał ks. Jacek Soprych, prosząc nowo ustanowionych lektorów ponadto o modlitwę za rozeznających swoje powołanie, by nie zabrakło im odwagi, by pójść za głosem Chrystusa, ale też za wszystkich powołanych.

Dwóch Janów i czterdziestu nowych lektorów   40 nowych lektorów z 8 parafii dekanatu Dębica-Wschód razem z kapłanami. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Uroczystość ustanowienia nowych lektorów dla dekanatu Dębica-Wschód po raz pierwszy odbyła się w kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Od września bowiem nowym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza tego dekanatu jest ks. Stanisław Chełmecki, wikariusz w tej parafii. To on zorganizował trzytygodniowy kurs lektorski, a do jego współprowadzenia zaprosił specjalistów z różnych dziedzin.

- Gościliśmy różnych prelegentów, a wśród nich ks. prof. Grzegorza Barana, który jako biblista mówił o istocie słowa, panią Agnieszkę Czaplę, która tłumaczyła to, jak je poprawnie wymawiać od strony fonetycznej i dykcji. Z kolei ks. Krzysztof Fejkiel wsparł nas od strony liturgicznej, z kolei ceremoniarz Mateusz Bukowski od strony muzycznej. W sumie w formacji przyszłych lektorów pomagało 4 ceremoniarzy z naszej parafii i bez nich przeprowadzenie kursu byłoby o wiele trudniejsze - mówi ks. Stanisław Chełmecki, dla którego przede wszystkim był to bardzo intensywny i pracowity czas, a zadbał nawet i o to, żeby kursanci w przerwie zajęć mogli coś ciepłego zjeść.

W poniższej galerii zobacz zdjęcia z uroczystości.

« ‹ 1 › »
Dębica. Błogosławieństwo nowych lektorów dekanatu Dębica-Wschód

Foto Gość DODANE 15.12.2024

Dębica. Błogosławieństwo nowych lektorów dekanatu Dębica-Wschód

​W kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy 14 grudnia odbył się obrzęd ustanowienia i błogosławieństwa 40 nowych lektorów dla ośmiu parafii dekanatu Dębica-Wschód. Uroczystości przewodniczył ks. dr Jacek Soprych - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.  
oceń artykuł Pobieranie..

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

|

GOSC.PL

publikacja 15.12.2024 10:17

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
  • BŁOGOSŁAWIEŃSTWO LEKTORÓW
  • DEKANAT
  • DĘBICA
  • DĘBICA-WSCHÓD
  • NOWI LEKTORZY

Polecane w subskrypcji

  • Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
  • Skrzatusz - sanktuarium cudownej Piety
    • z bliska
    • Karol Białkowski
    Skrzatusz - sanktuarium cudownej Piety
  • W NATO powinny palić się wszystkie czerwone lampki
    • Polska
    • Maria Przełomiec
    W NATO powinny palić się wszystkie czerwone lampki
  • „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Stanisławem Kostką” na płótnie z XVII wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Stanisławem Kostką” na płótnie z XVII wieku
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X