W Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku odbyła się gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu Historycznego pod patronatem honorowym Prezydenta RP.
Gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Młodzi na szlaku ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz”, objęta patronatem honorowym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, odbyła się 13 grudnia w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Organizacji tego przedsięwzięcia podjęli się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku oraz Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.
Jak tłumaczą organizatorzy, konkurs został realizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Jego celem była promocja sylwetki rotmistrza Pileckiego oraz popularyzacja wiedzy na temat jego brawurowej ucieczki z obozu Auschwitz. Przy okazji została wyznaczona przebyta przez niego droga, która biegnie prze teren województwa małopolskiego i może stanowić ciekawą ścieżkę historyczną.
Do etapu wojewódzkiego zostało zakwalifikowanych 46 uczestników – 35 uczniów szkoły podstawowej i 11 ze szkoły średniej. Merytoryczną wiedzę i umiejętność analizowania treści historycznych uczestników oceniały Małgorzata Kokoszka, Barbara Górczewska, Małgorzata Kołodziej-Sitarz.
Laureaci i wyróżnieni w kategorii szkół ponadpodstawowych
Laureaci i wyróżnieni w kategorii szkół podstawowych
Podczas gali finałowej zaprezentowany został spektakl muzyczny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim "Patriota" w wykonaniu Barbary Górczewskiej - nauczycielki historii w PSP nr 3 w Brzesku, i Leszka Czajkowskiego - barda, poety, kompozytora, publicysty, twórcy wielu znanych i cenionych programów muzycznych, opisujących historię Polski, w tym żołnierzy wyklętych. Spektakl współtworzyli Barbara Zelek i Michał Seremak wraz z chórem szkolnym i solistkami: Zosią Łazarz i Karoliną Zasadni oraz grupą teatralną Misz Masz w tanecznej odsłonie.
Ponadto wiele osób zaangażowało się w przygotowanie gali. - Przekazujemy szczere wyrazy wdzięczności Mikołajowi Kaczmarkowi, Michałowi Korsunowi oraz Mateuszowi Oźmińskiemu za udostępnienie grafik Rotmistrza Witolda Pileckiego. Dziękujemy panu Michałowi Dziedzicowi za druk grafiki oraz plakatów na potrzeby gali. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do Marka Probosza, odtwórcy roli Witolda Pileckiego w filmie „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”, za inspirujące przesłanie dla młodego pokolenia wysłane z Miasta Aniołów - wyliczają organizatorzy.
Marek Probosz, odtwórca roli Witolda Pileckiego w filmie "Śmierć Rotmistrza Pileckiego", zwrócił się do młodzieży z inspirującym przesłaniem. arch. PSP nr 3 w BrzeskuCałość udało się zrealizować dzięki tytanom pracy z brzeskiej trójki, a były to: Agnieszka Dzieńska, Grażyna Pleśniarska-Gwizdała, Inez Sumara, Izabella Czernecka, Katarzyna Szydłowska, Iwona Grabania, Marzena Ojczyk, Aneta Śnieg, Natalia Kubala oraz niesamowita i wyjątkowa młodzieży PSP nr 3 w Brzesku. Ta inicjatywa nie powstałaby, gdyby nie twórczy umysł Antoniego Steca, który napisał projekt, nadał mu kształt i czujnie prowadził od jego zarysu po galę finałową. Wyrazy uznania dla Małgorzaty Kokoszka, pozostającej skromnie w półcieniu, ale zaangażowanej i wspierającej. Bardzo pomocna w realizacji przedsięwzięcia była Kamila Płazińska - koordynator projektu „Młodzi na szlaku ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz” ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Inicjatywa i zaproszenie społeczności PSP nr 3 w Brzesku do współpracy przy realizacji projektu „Młodzi na szlaku ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz” wyszła od ks. prał. Józefa Drabika, proboszcza brzeskiej fary i kustosza sanktuarium św. Jakuba.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".