Mierzy ponad 5 m, a każdy jej detal o czymś opowiada. Była wystawiana m.in. w katedrze Notre Dame. Teraz jest w Zabełczu.
Ponad 5-metrowe dzieło prezentowane obecnie w kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu-Zabełczu zostało wykonane przez rodzinę Markowskich w 2010 roku. - To największa szopka wykonana w historii szopkarstwa krakowskiego, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wykonał ją pan Marek Markowski ze swoją żoną Renatą. Pracowali nad nią trzy lata, przez 10 tys. godzin. Ma
W witrażach prezentowane są wizerunki dziewięciu świętych, których groby znajdują się w Krakowie, m.in. św. Stanisława ze Szczepanowa i św. Szymona z Lipnicy Murowanej. Beata Malec-Suwara /Foto Gość
To nie pierwsza szopka krakowska prezentowana w tym kościele, ale ta jest imponująca i misternie wykonana, dopracowana w każdym detalu, z których każdy opowiada nie tylko o Bożym Narodzeniu, ale też o Krakowie. Pokazane są w niej elementy architektoniczne 21 kościołów znajdujących się w ścisłym centrum Krakowa, a także symbolicznych budynków dla tego miasta, tj. Brama Floriańska, Barbakan czy Sukiennice. W jej 10 witrażach przedstawiono wizerunki dziewięciu świętych, których groby znajdują się w Krakowie, m.in. św. Stanisława ze Szczepanowa czy św. Szymona z Lipnicy Murowanej. Jest też wizerunek św. Jana Pawła II. Całość uzupełniają bohaterowie krakowskich legend, m.in. lajkonik, Wanda czy Pan Twardowski, oraz najważniejsze historyczne wydarzenia związane z Krakowem.
Obok szopki znajdują się dwie plansze informacyjne, które ułatwiają rozpoznanie szczegółów. Dzieło będzie prezentowane w kościele w Zabełczu do 2 lutego.