Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
tarnow.gosc.pl → Informacje → W Niedźwiedzy jak w Greccio

W Niedźwiedzy jak w Greccio przejdź do galerii

Do 12 stycznia można oglądać żywą szopkę w parafii Niedźwiedza, która stanęła koło kościoła drugi rok z rzędu, ale znacząco urosła.

 
Wejścia do żywej szopki "pilnuje" alpaka. Grzegorz Brożek/Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Większość zwierząt, które znalazły się w żywej szopce pochodzi z prywatnej hodowli ks. Andrzeja Wilka, proboszcza parafii Niedźwiedza. – Ale nie wszystkie, bo pożyczone zostały króliki, bo moje króliki są rasy olbrzym belgijski i nie zmieściłyby się do klatki. Pożyczone zostały też kurki, papugi i gołębie. Reszta rzeczywiście jest moja – przyznaje ks. Andrzej.

Ta reszta to nadal istna menażeria. Największe zainteresowanie budzi chyba alpaka, przypominająca lamę, południowoamerykański ssak parzystokopytny. – Alpakę dostałem od ks. Piotra Barczyka z Błonia – tłumaczy ks. Andrzej. Jest też kucyk szetlandzki, obok alpaki budzący podobnie żywe zainteresowanie. – Kiedy są w szopce, to dzieci chętnie je oglądają, ale proboszcz także zwierzęta z szopki wyprowadza na spacery, to dzieci wtedy równie chętnie przychodzą, bo można przespacerować się np. z kucykiem – mówi jedna z parafianek.

Poza tym w szopce są świnki, małe kozy, owieczki. – Zamiłowanie do zwierząt na pewno wyniosłem z domu rodzinnego, i jest ono jakąś moją pasją. Lubię w wolnym czasie doglądać je, zajmować się nimi. Jak się okazuje, mogą one mieć także walor duszpasterski, bo ściągają do żywej szopki pod kościół całe rodziny, dzieci z rodzicami. Zresztą kiedy mamy w parafii czasem jakieś spotkania czy z okazji Dnia Dziecka, czy z racji innych okoliczności, to dzieci bardzo chętnie chodzą do stajni, gdzie są zwierzęta, żeby je obejrzeć, pogłaskać, nakarmić – mówi duszpasterz.

Szopka jednoczy parafię Niedźwiedza. Dzięki pracy wielu ludzi znowu przed kościołem stanęła szopka, która cieszy całą wspólnotę. Po pasterce ludzie, którzy na co dzień nie mają okazji, by się widywać, tu spotkali w swobodnej, radosnej atmosferze i składali sobie życzenia. Szopka gromadzi ludzi, szopka też jednoczy ich, a kiedy myślimy o tej tradycji, którą w Greccio 800 lat temu zapoczątkował św. Franciszek, to trzeba pamiętać, że w szopce gromadzi ludzi Boża Dziecina.

Szopkę w Niedźwiedzy można oglądać do 12 stycznia. W najbliższą niedzielę w parafii odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonania strażackich orkiestr dętych z Łysej Góry i ze Złotej. Muzycy wystąpią ze solistami. Koncert zacznie się o godz. 15, po Mszy św., która rozpocznie się godzinę wcześniej. Serdecznie zapraszamy. To ostatnia też okazja obejrzenia szopki, bo w poniedziałek ma zostać rozebrana.

« ‹ 1 › »
Żywa szopka w Niedźwiedzy

Foto Gość DODANE 09.01.2025

Żywa szopka w Niedźwiedzy

​Do 12 stycznia można oglądać żywą szopkę w parafii Niedźwiedza, która stanęła koło kościoła drugi rok z rzędu, ale znacząco urosła.  
oceń artykuł Pobieranie..

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

|

GOSC.PL

publikacja 09.01.2025 10:51

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KONCERT
  • KS. ANDRZEJ WILK
  • NIEDŹWIEDZA
  • ZAPROSZENIE
  • ŻYWA SZOPKA

Polecane w subskrypcji

  • „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
  • Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
  • Ks. Piotr Kieniewicz: Milczenie też jest językiem. Wymaga jednak domknięcia słowem, bo bez dialogu nie ma relacji
    • Rozmowa
    • Kamil Gąszowski
    Ks. Piotr Kieniewicz: Milczenie też jest językiem. Wymaga jednak domknięcia słowem, bo bez dialogu nie ma relacji
  • Rodzina w pułapce medialnego kłamstwa
    • Polska
    • Konstanty Pilawa
    Rodzina w pułapce medialnego kłamstwa
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X