Ks. Jude Shang z Kamerunu w kościele bł. Karoliny w Tarnowie prosił o modlitwę za swój kraj, aby powrócił pokój.
Kapłan w Niedzielę Chrztu Pańskiego głosił kazania w kościele bł. Karoliny. Gościł tam razem z Konradem Ciempką, dyrektorem krakowskiego biura papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które wspiera chrześcijan prześladowanych za wiarę, zachęcając do pomocy i modlitwy za cierpiących braci i siostry. Po Mszach św. można było kupić pamiątki z drewna oliwnego (m.in. różańce, kropielnice, szopki) wykonane przez chrześcijan z Ziemi Świętej lub wesprzeć dzieło ofiarą do puszki.
Zobacz zdjęcia:
- Sytuacja ludzi w Ziemi Świętej od ponad roku, kiedy w październiku 2023 roku wybuchła tam wojna, jest jeszcze gorsza niż wcześniej. Wielu chrześcijan z obawy przed utratą życia uciekło z kraju, a ta garstka chrześcijan, którzy pozostała w swoich domach, a utrzymywała się z turystyki pielgrzymkowej, teraz nie ma za co żyć. Przysyłają nam więc zrobione własnoręcznie przez siebie rzeczy, a my je rozprowadzamy tutaj, dzięki czemu możemy pomoc ponad 100 rodzinom - mówi Konrad Ciempka.
Po Mszach św. można było kupić pamiątki z drewna oliwnego (m.in. różańce, kropielnice, szopki) wykonane przez chrześcijan z Ziemi Świętej lub wesprzeć dzieło ofiarą do puszki. Beata Malec-Suwara /Foto Gość- Obecność chrześcijan w Ziemi Świętej jest bardzo istotna. To oni prowadzą tam szkoły, jadłodajnie, opiekują się osobami starszymi, niepełnosprawnymi. Są między jedną a drugą stroną sporu, są apostołami pojednania i pokoju, nieodpłacania złem za zło. Papież Benedykt powiedział, że Bliski Wschód bez chrześcijan nie będzie już ten sam, a papież Franciszek codziennie dzwoni do Strefy Gazy i pyta o sytuację. Nawiasem mówiąc, dzieci z tamtejszej parafii Świętej Rodziny traktują papieża Franciszka jak dziadka, który dzwoni codziennie o godz. 19. Jako papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w ramach akcji SOS dla Ziemi Świętej chcemy pomóc tam chrześcijanom przeżyć ten trudny czas, stąd te wszystkie wyroby z drewna oliwnego rozprowadzamy po parafiach. Można je nabyć również internetowo, w naszym stacjonarnym sklepie w Krakowie na Stradomskiej lub zaprosić nas do swojej parafii - dodaje dyrektor krakowskiego biura.
Z ostatniego raportu (2024), jaki co dwa lata opracowuje stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wynika, że najtrudniejsza jest obecnie sytuacja chrześcijan w Afryce. – W połowie państw Afryki dochodzi do prześladowań chrześcijan. Najgorzej jest w rejonie państw Sahelu, czyli Nigerii, Sudanie, Mozambiku, Burkina Faso, tam chrześcijanie cierpią najbardziej - mówi Konrad Ciempka.
O modlitwę za swój kraj, aby powrócił pokój, prosił w parafii bł. Karoliny w Tarnowie ks. Jude Shang z Kamerunu, który obecnie studiuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, m.in. dzięki projektowi prowadzonemu przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Mamy 250 grup etnicznych mówiących różnymi językami. Większość ludności to katolicy rozproszeni w 21 diecezjach. W 2016 roku po protestach państwo wypowiedziało wojnę mniejszości anglojęzycznej części kraju. I ta wojna trwa do dziś. Tysiące cywilów zostało zabitych, w tym dwóch moich kuzynów i mój wujek. Ludzie uciekli z kraju, wielu księży zostało zabitych, a kościoły i szkoły zostały spalone w anglojęzycznych częściach kraju. Ta sytuacja jest rzeczywistością wielu chrześcijan w dzisiejszym świecie – mówił kapłan.
Posłuchaj tego fragmentu kazania:
Ks. Jude Shang z Kamerunu w kościele bł. Karoliny w Tarnowie prosi o modlitwę za swój krajWięcej na ten temat napiszemy w "Gościu Tarnowskim" , który się ukaże na niedzielę 26 stycznia.