W kościele parafialnym w Grabnie zostały poświęcone nowe witraże, a do świątyni wprowadzono relikwie błogosławionej rodziny Ulmów.
W środę 26 marca na zakończenie rekolekcji wielkopostnych w parafii Niepokalanego Serca NMP w Grabnie odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii błogosławionej rodziny Ulmów oraz poświęcenia nowych witraży.
Relikwie męczenników z Markowej wniosła do kościoła rodzina Magdaleny i Janusza Jakubasów. Małżonkom towarzyszyło pięcioro ich dzieci. - Duża rodzina to wielkie wyzwanie, ale i życie, w którym nie ma miejsca na nudę - mówią Jakubasowie.
Zobacz film:
Wprowadzenie relikwii bł. rodziny Ulmów do kościoła w GrabnieBiskup Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. wielokrotnie przywoływał rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów jako przykład ludzi kochających i szanujących życie tak bardzo, że nie wahali się oddać swojego, które zostało im odebrane przez Niemców za ukrywanie Żydów.
Pasterz diecezji podkreślał również otwarcie Ulmów na życie i wyzwania, jakie niesie. - Są dzisiaj przykładem dla małżonków, by nie bali się życia, ale przyjmowali je z radością i odwagą - mówił biskup.
Kaznodzieja zaznaczył także, że miłość do życia, szacunek do niego, jest dzisiaj najbardziej potrzebny wobec poczętych dzieci oraz chorych i starszych. Aborcja i eutanazja są zaprzeczeniem miłości do życia i podstawowych praw człowieka.
Wyzwaniem stojącym przed rodzicami, wychowawcami i duszpasterzami, jest wychowanie młodego pokolenia do służby życiu ludzkiemu. Smutek egzystencjalny, niezgoda na życie, niezadowolenie z niego, poczucie pustki i bezsensu są dzisiaj obecne w sercach wielu młodych ludzi. - Jest tak dlatego, że nie widzą oni pozytywnego przykładu w swoich domach, rodzinach, środowiskach. Tym bardziej potrzebujemy takich świadków ewangelii życia jak Józef i Wiktoria Ulmowie - konstatował biskup.
Wprowadzenie relikwii męczenników z Markowej było częścią katechezy o życiu, w której wzięli udział duchowni i świeccy, obecni na Mszy św.
Przykład, jak kochać życie, ukazano na nowych witrażach. - To 36 scen z życia Maryi, zaczerpnięte z Ewangelii, Dziejów Apostolskich oraz apokryfu Protoewangelii Jakuba - mówi ks. proboszcz Piotr Góra. Przedstawiają one wydarzenia z życia rodziców Matki Bożej, Jej samej oraz Jej Syna.
Zobacz film:
Poświęcenie witraży w kościele parafialnym w GrabnieCykl obrazów kończy witraż "Zesłanie Ducha Świętego", który podkreśla, że Maryja jest obecna w dziejach Kościoła. Ponadto w każdym oknie u góry zostały przedstawione wizerunki Matki Bożej związane z Jej sanktuariami w Tuchowie, Limanowej, na Jasnej Górze, w Ostrej Bramie oraz w Lourdes i Fatimie.
Po poświęceniu w kościele zgasły światła, a w tym czasie strażacy oświetlili witraże, żeby można je było zobaczyć także wewnątrz kościoła.
Warto dodać, że maryjna tematyka witraży wiąże się z wielką czcią, jaką odbiera Matka Boża w kościele w Grabnie, którą nazywają tutaj Panią Ziemi Wojnickiej.