Dwie koronacje, kanonizacja, czterech nowych biskupów pomocniczych i wielokrotne pozdrowienia, także dla czytelników "Gościa Tarnowskiego" - diecezja tarnowska ma za co dziękować papieżowi Franciszkowi.
Kiedy kard. Jorge Bergoglio został nowym papieżem i przybrał imię Franciszek, nie był zupełnie nieznany w tarnowskiej diecezji. Ks. Kazimierz Pres, który pracował w Argentynie, znał go jako swojego przełożonego. - Nie szukał swego. W stolicy miał wielki pałac, ale - jak sam mówił - nie może w nim sam mieszkać. Dlatego jego domem były dwa skromne pokoiki przy kurii - wspominał wkrótce po wyborze nowego następcy św. Piotra. Nic więc dziwnego, że Franciszek zamieszkał w Domu Św. Marty, a nie w Pałacu Apostolskim.
Z okazji wyboru papieża Franciszka w liście do diecezjan bp Jeż napisał: "Witamy go całym sercem jako nowego Namiestnika Chrystusowego na trudnym urzędzie świadka i nauczyciela wiary oraz stróża jedności Kościoła. Stajemy wszyscy, jako Lud Boży, przy nowym Papieżu, aby codziennie gorliwie modlić się o zdrowie i siły potrzebne dla Niego w służbie Bogu, człowiekowi, Kościołowi oraz światu".
Chyba jako pierwsi pojawili się u papieża klerycy i przełożeni WSD w Tarnowie, którzy pojechali do Rzymu w 2013 roku. - Kochani, dziękujcie Chrystusowi za dar waszego powołania i pielęgnujcie go w mocy Ducha Świętego, abyście zawsze byli gorliwymi szafarzami łaski Bożej i prawdziwymi przewodnikami na drogach świętości. Was, drodzy pielgrzymi, proszę, dziękujcie Bogu za waszych kapłanów i wspierajcie ich modlitwą, życzliwością i dobrą radą. Niech Pan Bóg wam błogosławi - powiedział papież. Klerycy zaśpiewali dla papieża Franciszka sądeckiego krakowiaka, który został napisany z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Starego Sącza w 1999 roku.
W tym samym roku papież pobłogosławił kamień węgielny pod budowę kościoła w Woli Mieleckiej. Cząstkę skały z grobu św. Piotra przywiózł do swojej rodzinnej parafii ks. Piotr Bajor, pracownik ówczesnej kongregacji edukacji katolickiej.
W liście do diecezjan z okazji rozpoczęcia peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II, papież Franciszek zachęcał nas, abyśmy nieśli innym ogień miłosierdzia.
"W moim osobistym życiu wiele razy widziałem miłosierne oblicze Boga, Jego cierpliwość. Widziałem również w wielu ludziach odwagę, by wejść w rany Jezusa, mówiąc: Panie, oto jestem, przyjmij moje ubóstwo, ukryj w Twoich ranach mój grzech, obmyj go swoją krwią. Zawsze widziałem, że Bóg to uczynił, przyjął, pocieszył, obmył, umiłował. Bracia i siostry, pozwólmy, by nas otoczyło Boże miłosierdzie: zaufajmy Jego cierpliwości, która zawsze daje nam czas; miejmy odwagę, aby wrócić do Jego domu, by zamieszkać w ranach Jego miłości, pozwalając, by nas miłował, spotykajmy Jego miłosierdzie w sakramentach. Poczujemy Jego czułość ( ... ), Jego uścisk, i my także będziemy bardziej zdolni do miłosierdzia, cierpliwości, przebaczenia i miłości" - pisał papież.
Rok 2013 był także czasem podarowania diecezji tarnowskiej dwóch biskupów pomocniczych, którymi zostali ks. Jan Piotrowski (obecnie biskup kielecki) i ks. Stanisław Salaterski. Ich święcenia odbyły się 30 stycznia 2014 roku.
3 lutego 2014 roku tarnowscy biskupi, wraz z innymi, zostali przyjęci przez papieża Franciszka w ramach wizyty ad limina.
Jedną z pierwszych inicjatyw duszpasterskich papieża Franciszka, którą podjęto w parafiach diecezji tarnowskiej było czuwanie "24 godziny dla Pana". Odbyło się ono z 28 na 29 marca 2014 roku.
Rok 2014 był czasem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które papież Franciszek zaplanował na 2016 rok. Do Rzymu, w delegacji młodych po znaki ŚDM, pojechały też dwie tarnowskie diecezjanki Karolina Rup z Ruchu Światło–Życie i Anna Szczepanek z KSM-u. Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej, które otrzymały od papieża Franciszka, odwiedziły naszą diecezję od 1 do 14 maja 2016 roku.
W związku z synodem o rodzinie papież poprosił wszystkich wiernych o modlitwę w intencji zgromadzenia biskupów. Nowe Rybie zorganizowało z tej okazji sympozjum, natomiast parafia św. Kazimierza w Radgoszczy zebrała kilkaset podpisów pod petycją w sprawie obrony małżeństwa i rodziny. Inicjatywa nosiła nazwę „Synowska prośba do ojca św. Franciszka o przyszłości rodziny wobec zbliżającej się sesji synodu”. Trzeba wesprzeć papieża wobec rad i pomysłów przeróżnych teologów z Zachodu, którzy chcieliby dawać Komunię św. rozwodnikom i usprawiedliwić związki homoseksulane - mówił wówczas dla "Gościa Tarnowskiego", nieżyjący już, ks. dr Marek Łabuz, proboszcz parafii.
W 2015 roku z okazji ogólnoświatowej pielgrzymki LSO do Rzymu, diecezję tarnowską reprezentowało 14 lektorów. Grupą opiekował się ks. Łukasz Polniaszek. W sumie w spotkaniu z papieżem wzięło udział 10 tysięcy młodych ludzi z 23 krajów świata.
W związku z ogłoszonym przez Franciszka Rokiem Miłosierdzia w diecezji tarnowskiej zostało otwartych 12 Bram Miłosierdzia w wybranych przez biskupa diecezjalnego kościołach, w tym bazylikach mniejszych i sanktuariach. Z okazji Roku Miłosierdzia papież ustanowił też dwóch tarnowskich księży misjonarzami miłosierdzia. Zostali nimi ks. Jan Bartoszek i ks. Michał Dąbrówka.
Pod koniec 2015 roku, 19 grudnia, papież mianował ks. Leszka Leszkiewicza nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Bp Leszek przyjął sakrę 6 lutego 2015 roku.
Kolejny, 2016 rok, był czasem ogłoszenia dekretu o cudzie za sprawą bł. o. Stanisława Papczyńskiego, co otwarło drogę do kanonizacji zakonnika z Podegrodzia. Uroczystość odbyła się 5 czerwca 2015 roku w Rzymie.
Tysiące młodych z tarnowskiej diecezji wzięło udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Diecezja gościła też wielu pielgrzymów z różnych krajów świata w ramach tak zwanego tygodnia w diecezjach. To w Krakowie młodzi usłyszeli, by wstać z kanapy i wziąć odpowiedzialność za Kościół i świat.
W czasie pobytu w Polsce w 2016 roku papież Franciszek poświęcił dwie korony - dla figury Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie oraz obrazu Matki Bożej Chorzelowskiej - Królowej Rodzin. Obie koronacje odbyły się już w 2017 roku. Ojciec święty poświęcił też kamień węgielny pod budowę kościoła w Chromtau w Kazachstanie, gdzie posługuje tarnowski misjonarz ks. Piotr Kluza. Uroczystość odbyła się 18 września 2016 roku.
2 grudnia 2017 roku ks. Mirosław Gucwa został mianowany biskupem diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Papieska nominacja była docenieniem pracy tarnowskich misjonarzy w tym kraju.
Z okazji jubileuszu 25-lecia "Gościa Tarnowskiego" w 2018 roku papież Franciszek pozdrowił wszystkich pracowników i czytelników naszego tygodnika: „Współczesne środki społecznego przekazu mogą stanowić dużą pomoc w poznaniu i zrozumieniu rzeczywistości zewnętrznej i duchowej, w której uczestniczymy. Dlatego zadanie dziennikarza jest niezwykle odpowiedzialną profesją, bowiem informowanie to formowanie, i ma ono coś wspólnego z życiem ludzi. Z tego powodu poprawność źródeł i strzeżenie komunikacji są prawdziwymi procesami rozwoju dobra, które rodzą zaufanie i otwierają drogi jedności i pokoju”.
Papież wspierał również potrzebujących w diecezji tarnowskiej. W 2020 roku wsparł fundację Kromkę Chleba z Tarnowa, która zajmowała się m.in. pomocą bezdomnym, a także chorym na raka. Dla nich powstało pierwsze w Tarnowie stacjonarne hospicjum Via Spei. W 2022 roku kwotą 10 tys. euro Franciszek wsparł Dom Dziecka w Żmiącej. Za otrzymane pieniądze zakupiono nowe meble.
12 grudnia 2020 roku diecezja tarnowska otrzymała nowego biskupa pomocniczego. Papież mianował nim ks. Artura Ważnego, obecnie biskupa sosnowieckiego.
Klerycy i przełożeni po raz kolejny, tym razem z 2023 roku, odwiedzili Rzym i spotkali się z Ojcem świętym. W Wiecznym Mieście dziękowali za 200 lat istnienia WSD w Tarnowie.
Ojciec święty docenił wkład kolędników misyjnych z diecezji tarnowskiej w dzieło ewangelizacji. Napisał do nich specjalny list, który został odczytany w czasie spotkania w 2024 roku. - Jestem naprawdę zbudowany Waszą wrażliwością i hojnością, dzięki którym wiele biednych i potrzebujących dzieci na świecie otrzymało pomoc. Nie ustawajcie w dawaniu konkretnego świadectwa miłości bliźniego, zwłaszcza najbardziej potrzebującym, chorym i bezbronnym. Niech łaska Boża Was wspiera i napełnia Wasze serca radością i pokojem. Obejmuję Was i wzywając macierzyńskiej opieki Najświętszej Maryi Panny, serdecznie błogosławię Was, Wasze rodziny, Waszych formatorów i całą tarnowską wspólnotę diecezjalną. Proszę módlcie się za mnie. Ja będę modlił się za Was - napisał papież.
Rok 2025 zostanie zaś zapamiętany jako czas wielkiego jubileuszu Kościoła. W szczególny sposób przypominają o nim kościoły wyznaczone przez biskupa diecezjalnego jako miejsca modlitwy pielgrzymów nadziei.
W ciągu swojego pontyfikatu papież Franciszek uhonorował wielu tarnowskich księży tytułem Kapelana Jego Świątobliwości. Medalem Pro Ecclesia et Pontifice odznaczył Stanisława Pigonia, organistę ze Szczyrzyca.